Yelken

Oceanco’da inşa edilen 127 metrelik yelkenli yat hangardan çıkarken görüntülendi

0

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos tarafından yaptırıldığı bildirilen 127 metrelik Oceanco yelkenli yat, Zwijndrecht tersanesindeki hangardan çıktıktan sonra ilk kez görüntülendi.

Sadece Y721 adıyla bilinen, rekor kıran siyah gövdeli proje, 2022’de teslim edildiğinde mevcut rekor sahibi Sea Cloud’u geride bırakarak dünyanın en büyük yelkenli yatı olmaya hazırlanıyor.

Y721, aynı zamanda Hollanda’da yapılmış en uzun yat ve Oceanco’da inşa edilmiş en büyük süper yat olacak.

Yatın ilk görüntüleri siyah bir gövde ve klasik dış hatları gösteriyor. Ayrıca projenin üç direkli bir gulet olacağı ve üzerinde cıvadra bulunacağı da bilinmekte. Yeni gelişmeler; bu yıl yayınlanan yeni bir kitabın, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un gizli 127 metrelik yelkenli yatın sahibi olduğuna dair uzun süredir devam eden söylentileri doğruladığı ortaya çıktıktan sonra geldi.

Bloomberg tarafından bir bölümü yayınlanan Amazon Unbound adlı kitapta, süperyat “birkaç güverte” ve “üç devasa direğe” sahip “var olan en iyi yelkenli yatlardan biri” olarak tanımlanıyor. Kitap, beraberindeki bir destek teknesinin de yapım aşamasında olduğunu bildiriyor.

Oceanco, rekor kıran süper yatlara yabancı değil. Tersane, 106 metrelik Siyah İnci’yi 2018 yılında teslim etmişti. Süper yat Y721, resmi çıkışını 2022’de yapacak.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken