Rehber

Elektrikli dıştan takmalı motorlara geçilmeli mi?

0

Elektrikli motorlar, tıpkı arabalar ve teknolojinin birçok alanında olduğu gibi deniz dünyasında da son dönemin popüler konularından biri. Dıştan takmalı motorlarda da kendini şarj edebilen bataryaya sahip elektrikli motorlar, son dönemde yükselişe geçmiş durumda. Özellikle geçtiğimiz sene 2-4 hp arasında elektrikli motorlar, benzin bazlı motorlara göre daha fazla satış adedine ulaşmış.

Siz de elektrikli motora geçmeyi düşünüyor ya da elektrikli motorların farklarını merak ediyorsanız avantajlarını sizler için sıraladık.

Kullanım kolaylığı: Herhangi bir deneyime, güce ya da mekanik bilgisine sahip olmadan tek tuşla açma ve kapatma kolaylığı.

Taşıma: Çıkarılabilir piller sayesinde geriye sadece 10’dan daha az kiloluk gövde kalıyor.

Depolama: Motorun birçok parçası çıkarılabiliyor, bu sayede daha kolay bir şekilde depolanabiliyor. Ayrıca herhangi bir yağ ya da benzin akıntısı da söz konusu değil.

Sessizlik: Sessiz çalışması belki de en önemli özelliği ve güzelliği.

Güç: Eski sesli ve çekmeli motorları unutun, 1kW’lık yeni elektrikli motorlar 3hp benzinli motora eşdeğer.

Mesafe: Motorun ve pilin özelliğine göre mesafeler çok değişebiliyor. Ancak 900 ve üstü Wh motorlarda tek şarjda 9-10 deniz mili arasında mesafeyi 4 ila 5 knot hız alarak gitmek mümkün.

Sağlamlık: Çoğu bu tarz motor sahipleri aslında teknelerini çok fazla kullanmadıkları için motorlar da sürekli çalışmıyor. Benzin bazlı motorlarda bu bazen sıkıntı olabiliyor çünkü bu tarz motorlar beklemeyi çok sevmez. Ancak elektrikli motorlarda böyle bir durum söz konusu değil. Bu da uzun zaman kullanmadığınız zaman kafanızda oluşabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

Aşağıda, elektrikli dıştan takmalı motorlardan Torqeedo Travel 1003’ün videosunu izleyerek çalışma prensibini görebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Rehber