Haberler

3 Norveç şirketi 150hp’lik elektrikli dıştan takma motorun üretimi için bir araya geldi

0

Norveç’in önde gelen denizcilik şirketlerinden üçü Evoy, Frydenbø ve Hurtigruten’in çabaları sayesinde 150hp’lik elektrikli dıştan takma motor (dünyanın en güçlü elektrikli motoru olacak) lansmana hazırlanıyor.

Üç ayrı şirkette, tekne ve deniz endüstrisinin farklı bölümlerinden geliyor, ancak hepsi sıfır emisyon tahrikine bağlı ve Norveç’in elektrikli tekne yenilikleri ile tanınan bir ülke olmaya devam etmesini sağlıyorlar.

Evoy, geçtiğimiz yıl elektrikli tekne üretim dünya hız rekorunu elde eden Norveçli bir elektrikli tekne motoru üretim girişimidir. Amiral gemisi Evoy 1, geçtiğimiz Ağustos ayında Norveç Başbakanı Erna Solberg tarafından ilk defa kullanıldı.

Hurtigruten şirketi, ülkenin en büyük kutup ve fiyort kruvaziyer operatörlerinden biri ve kuzey sularını ve çevreyi korumak için elektrikli ve hibrit çözümleri benimsemede öncüdür. Geçtiğimiz Temmuz’da, çevre dostu Corvus Energy 680kW Orca pillerle çalışan 500 yolcu kapasiteli hibrit elektrikli tekne Roald Amundsen’i piyasaya sürdüler. Şirket, 2021 yılına kadar 11 büyük teknesinden 9’unu elektrikli hibrid yapmayı planladığını açıkladı.

Ekibin üçüncü üyesi olan Frydenbø-Milpro, ticari, endüstriyel ve askeri kullanım için şişme botlar ve RIB’ler üretiyor.

Keşif yolculukları için elektrikli dıştan takma motorunu kullanan ise Hurtigruten’di.

Prototip, Mart ayında Lillestrøm’daki Norveç Uluslararası Tekne Fuarı’nda gösterilmek üzere planlandı, ancak COVID-19 nedeniyle etkinlik iptal edildi. Ne yazık ki, koronavirüs pandemisi de Hurtigruten’in programını etkiledi. Keşif gezileri 12 Mayıs’a ertelendi ve MS Roald Amundsen Alaska gezisi, Kanada’daki yeni seyahat kısıtlamaları nedeniyle Temmuz’a ertelenecek.

Öte yandan, Evoy 150 prototipini test etmek için biraz daha zaman bekliyor. Şu anda 90 kW (120 hp) sürekli güç değerine ve 150kW (200 hp) pik değerine sahip. Tüm tekne monte edildiğinde, pil olmadan yaklaşık 150 kg (330 lb) ağırlığında olmalı. Şirketin düşüncesi, 150’yi bu yılın ilerleyen saatlerinde Florø, Norveç’teki Evoy merkezinde ve 2021 baharı için pazarda bir Dünya Prömiyerine hazır hale getirmek.

Dıştan takma motor, deniz taşımacılığından kaynaklanan emisyonları ortadan kaldırma vizyonunu gerçekleştirmek için motor şirketinin üzerinde çalıştığı projelerden sadece biri. Innovation Norway programından projeye 1.8M Norveç Kronu yatırım aldılar ve 8 metreden (25 feet) daha büyük tekneler için bir iç elektrik motor sistemi geliştiriyorlar. Piller, yönetim sistemleri, kontrolörler, performans monitörleri ve 600kW (800hp) çıkış ile bir tak ve çalıştır kurulumu mevcut.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler