Haberler

AİHM, Türk balıkçının başvurusunu reddetti

0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Erol Yaşar isimli bir Türk vatandaşının kendisine ait balıkçı gemisinin Karadeniz’de yasa dışı avlandığı gerekçesiyle Romanya tarafından el konulmasının ardından yaptığı başvuruyu reddetti.

Romen yetkililer, Erol Yaşar’a ait olduğu belirtilen ve Kadir Dikmen’in kaptanlığını yaptığı balıkçı gemisine 2010 yılında Karadeniz’de kendi karasularındaki “avlanma yasağı ihlal edildiği” gerekçesiyle el koymuştu.

Kaptan Dikmen, 2012 yılında Romanya’da suçlu bulunurken geminin sahibi Yaşar, kendisinden izinsiz bir şekilde gemisinin Romen deniz karasularında yasak avlanma gerçekleştirdiği görüşünü dile getirmişti.

Mahkeme, daha sonraki duruşmada bu iddiayı kabul etmemiş ve Romanya, el koyduğu balıkçı teknesini yaklaşık 2 bin Euro karşılığı özel bir şahsa satarak bu parayı devlet hazinesine aktarmıştı.

AİHM, Yaşar tarafından 2013 yılında yapılan ve “Romanya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) mal ve mülkiyet hakkının korunmasıyla ilgili bir 1. protokolünün, 1. maddesinin ihlal ettiği” yolundaki şikayeti kabul etmedi.

AİHM gerekçeli kararında, Karadeniz’in biyolojik kaynaklarına yönelik ciddi tehdidi önleme adına balıkçı teknesine el konulmasını haklı buldu.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler