Etkinlik & FuarYelken

Boot Düsseldorf 2023’de Beneteau sürdürülebilir yenilikleriyle dikkat çekiyor

0

Beneteau, yelken sporunun çevresel etkisini azaltmak için inovasyon yolunu izlemeye karar verdi. Boot Düsseldorf’ta First 44e ve Oceanis 30.1e yelkenli yatlarında görülen pratik ama çığır açan yenilikler tanıtıldı.

Geri dönüştürülebilir reçine, elektrik veya hibrit güç, tik alternatifleri vb. ile inşa edilen bu tekneler, yelkencilik endüstrisinde döngüsel bir ekonominin yolunu açarak onları sürdürülebilir yelkencilik ve sorumlu satın alma açısından ileriye doğru büyük ve yeni bir adım haline getiriyor.

First 44E: “Beneteau’dan çevre dostu tekne konsepti”

Geri dönüştürülebilir ELIUM reçinesinden yapılmış 1. üretim teknesi

Torqeedo serisi hibrit motor gücü

İroko güverte kaplaması

Oceanis 30.1E: “tamamen elektrikli yeni bir yelken deneyimi”

Tamamen elektrikli Torqedo motor

Boot Düsseldorf fuarında gösterilen iki tekne, üretim modelleri için endüstriyel ölçekte piyasaya sürülecek ve geniş bir kitleye sunulacak umut verici çözümler içeriyor. Beneteau, müşterilerinin sorumlu yelkencilik tasavvuru üzerinde derin bir etkisi olan heyecan verici bir mücadeleye girişti.

Bu yeniliklerle Beneteau, uzun ama kaçınılmaz bir yolun ilk adımlarını attığının bilincindedir. Önünü açmak bir liderin sorumluluğundadır ve Beneteau tamamen değişecek bir pazarda altın standart olarak kalmayı hedefliyor.

Gianguido Girotti Tekne Bölümü Genel Müdürü yaptığı açıklamada; “Müşterilerimizi zorlayamayız ama kazanabiliriz. Bu nedenle yeni teknolojiler geliştirmek ve geleceği ileriye hazırlamak için öncü projelere ihtiyacımız var. Geçiş sürüyor. Sektörün tamamının değişmesi gerekecek.” dedi.

Teknecilik döngüsel bir ekonomiye doğru ilk adımlarını atıyor

First 44e, Arkema ile özel bir ortaklığın parçası olarak tamamen ELIUM reçinesinden yapılmıştır. Bu reçine, teknenin sökülmesi sırasında cam elyafını reçineden ayıran tüm işlemler olan solvoliz, piroliz veya termoliz ile geri dönüştürülebilir. İkincisi, infüzyon sürecini kullanarak yeni tekneler için yeni parçalar için yeniden kullanılabilir hale gelir. Bu nedenle reçine, hammadde ihtiyacını ve ayrıca atık miktarını azaltan verimli bir döngüye girer. Bunu yaparken, yeni malzeme teknelerin yaşam döngüsünü iyileştirir.

ELIUM reçinesi ile teknenin performansı ve kaptanların hisleri hala aynı. Üretim hattındaki uygulama, üç yıllık geliştirme ve süreçlerimizin tamamen elden geçirilmesini gerektirdi. First 44e, ELIUM’dan yapılan ilk üretim modelidir ve endüstriyel bir güç gösterisidir. Dahası, Beneteau, özellikle yapısal olmayan kompozit parçaların üretimi için, mümkün olan her yerde doğal lifler ve biyo-esaslı reçineler kullanmaya çalışmakta.

Elektrikli motor: yeni yelkencilik yöntemlerine doğru

First 44e ve Oceanis 30.1e ile Beneteau, Torqueedo ile ortaklaşa geliştirilen iki farklı tipte elektrik motoru sunarak yelkenlilerdeki karbon ayak izimizi azaltmanın iki yolunu araştırıyor.

First 44e, kaldırma pervanelerini döndüren elektrikli tahrikleri entegre eden iki bölmenin 20 kW’lık bir pil bankası tarafından beslendiği bir seri hibrit tahrik sistemine sahip. Bataryalar, iyi bir otonomi ve konfor sunan bir sistem sağlayan bir dizel jeneratör ile limanda veya denizde şarj edilebilir. Her şeyden önce, sessiz bir şekilde motorla seyir yapmanızı sağlayan ‘silent yachting’ ile hafif havada bile yelken altında rota belirlediğiniz ‘sessiz motor yelken’ ile yeni yelkencilik biçimlerinin temellerini atıyor.

Oceanis 30.1e’de kullanılan çözüm tamamen elektriklidir ve her zaman 5 kW’lık pili limanda veya güneş panelleri ile şarj edilebilen bir Torqeedo bölmesine dayalıdır. İlk etapta iç kesimler için ayrılan bu yelkenli yat, doğal olarak kullanıcıları doğayla daha uyumlu ve zamanın yeni bir takdiriyle yeni yelken deneyimleri yaşamaya teşvik ediyor. Bu, markayı ve ilgili müşterileri daha fazla eko-yeterliliğe yönelik ortak bir çabada bir araya getiren yeni yelkencilik uygulamalarına giden yolun başlangıcıdır.

First 44e’nin güvertesinde ağırlıklı olarak Myanmar’da üretilen egzotik bir ağaç olan tik ağacının yerini Kongo’daki FSC sertifikalı ormanlardan alınan Iroko aldı. Glulam, yani birbirine yapıştırılmış ince ahşap tabakaları şeklinde kullanılır. Bu yeni alternatif ürün, her açıdan daha erdemli olmakla birlikte, aynı direnci, dokunma hissini ve zamanla tik ağacıyla karşılaştırılabilecek hoş bir doğal gölgeyi garanti ediyor. Bu yenilik, tasarım, konfor ve zarafetten ödün vermeden sorumlu satın almayı mümkün kılıyor.

Beneteau Genel Müdürü Jean-François Lair yaptığı açıklamada; “Bu iki tekne, yeni bir çağın başlangıcı ve Ar-Ge personelimizin uzun yıllar süren çaba ve kararlılığının sonucudur. Bir sonraki adım, bu yeniliklerin tüm Beneteau yelkenli yat ve motorlu tekne hatları ile grubun tüm teknelerinde yaygınlaştırılmasını içerecektir. Denizcilik endüstrisinin çevresel ayak izini azaltmak, birbirini izleyen zorluklar ve küçük adımlardır. Her yenilik, geçerli teknik çözümler icat etmeyi, ortaklıklar kurmayı ve yatırımlar yapmayı ve tabii ki müşterilerin desteğini almayı içerir. Yelkencilik ortaya çıkıyor. Yolculuk yapmak ve yelken açma şeklimizde değişiklikler empoze etmek değil, onları mümkün kılmak bizim sorumluluğumuzdur.” dedi.

1884’ten beri Beneteau, gezi amaçlı teknecilikte referans olmuştur. Eşsiz uzmanlığı ve tasarım tutkusu ile Beneteau, yalnızca dikkatleri üzerine çekmekle kalmayan, aynı zamanda topluluk içinde benzersiz tekne gezintisi anlarının keyfini çıkarmak için insanları bir araya getiren olağanüstü tekneler inşa ediyor. Büyük bir adanmışlık ve cüretkarlıkla karakterize edilen Beneteau, bu sayede sadece teknecilere değil, tüm endüstriye ilham veriyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Etkinlik & Fuar