HaberlerYelken

Coronavirüs zamanında yelken açmak

0

Deniz, ünlü nobel ödülü yazar ve maceracı Ernest Hemingway’e göre, gezegendeki özgür kalan son yer. Ama artık öyle değil gibi görünüyor. Dünyanın dört bir yanındaki Bluewater denizcileri ve teknede yaşayanlar, devletin acil durum önlemleri kapsamında limanlar kapandığında ve diğer sert kısıtlamalar getirildiğinde serbest dolaşıma izin verilmediği için problem yaşıyorlar.

Belirsizlik durumu

Birçok denizci, durumun günlük olarak değiştiği acil durum önlemlerinin oldukça düzensiz ve kaotik bir şekilde yönetildiği egzotik yerlerde sıkışıp kalmak durumunda. Tilly ve Klaus şimdilik daha şanslı görünüyor. Malezya “Hareket Kontrol Düzeni” ne göre, muhtemelen en az 14 Nisan’a kadar mahsur kaldıkları Kuah Kraliyet Langkawi Yat Kulübü’nde Langkawi’deler. Ancak Klaus yaptığı açıklamada şöyle söylüyor “Burada her şey çok sessiz, neredeyse her şey kapalı ama süpermarketler açık. Malezya sularında yelken açmak artık resmi olarak yasaklanmıştır, ancak teorik olarak gidebilirsiniz. Geçerli vizelerle kalabilirsiniz, ancak artık diğer yabancıların ülkeye girmesine izin verilmiyor. Birçok yat da burada bir sorun gibi görünmüyor.” Dedi.

Bluewater gezi bilgileri

Bluewater denizcileri ve yolculuk yapan yat insanları doğal olarak değişen koşullara uyum sağlamada iyidir. Başlangıçta, Tilly ve Klaus güzel Jongert ketçeleri ‘Lapita’yla Phuket’e yelken açmak, Rolly Tasker Yelkenleri çatı katını ziyaret etmek ve yeni yapılmış bir yelken takımı almak istedi. Bu konu şimdilik ertelenmek zorunda kalacak, ancak Klaus şöyle diyor: “En kötü durumla karşı karşıyayız fakat teknenin işler yeniden düzelene kadar kalabileceği güvenli ve çok pahalı olmayan bir yerde olduğumuz için mutluyuz. Özellikle Güney Pasifik’te seyrediyorsanız, diğerlerinin ne yazık ki çok daha az şanslı bir konumda olduğunu görebilirsiniz. Bizi endişelendiren tek şey, vizelerimizin bir noktada sona ereceği, ancak bu hala yakın bir gelecek için söz konusu değil.” Dedi.

Zorunlu karantina

COVID-19’dan kaçacak bir yer yok gibi görünüyor. Jon, St Maarten’den ayrılabiliyor ve yolculuğa devam edebiliyorsa, Panama Kanalı’nı geçmeden önce iki haftalık zorunlu bir karantina ile karşı karşıya kalacak. Şu anda Jon, Avustralya’nın Doğu kıyısına ulaşmadan önce Pasifik boyunca dört planlanan çağrı limanının her birinde iki haftalık bir karantina dönemi ile karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Jon daha sonra her Avustralya eyaleti için Fremantle’ye gittiğinde yeni bir karantinaya maruz kalabilir.

Mevsimleri kaçırmak

Sadece Jon’un durumunda değil, mevsimsel zamanları kaçırmak ya da hükümet kısıtlamaları nedeniyle yanlış zamanda yanlış yere takılmak konusunda artan bir endişe var. Jon açıklamasında şöyle diyor: “Panama’dan ayrılırsam Fransız Polinezyası’nda durabilirim. Başka bir seçenek Cook Adaları Yeni Zelanda veya Avustralya. Güzergah ne olursa olsun kasırgalardan kaçınmam gerekiyor.” Diyor.

Yelkenli Yat Florence – Amy ve Matt

Corona durumu onlara ulaşmadan hemen önce Phuket’te yeni bir Rolly Tasker Yelkenleri alacak kadar şanslı olan İngiliz bluewater yelken çifti şimdi Endonezya’da. Amy ve Matt Oyster 37 “Florence” da endişeli anlar yaşadılar ve iki hafta önce, Güneydoğu Asya’da işler gerçekten ciddileşmeden önce, Tayland Aceh’e vardıklarında boş bir depoda gergin bir karantina ekibi tarafından kontrol edildiler, Endonezya da sağlıklı oldukları belirtildi ve burada kalma imkanları oldu.

Kapalı liman

Çift yaptıkları açıklamada “Günler sonra bir hükümet emri, bulunduğumuz yer olan Sabang limanını kapattı, bizden ve diğerlerinden hem güvenli limanı hem de Aceh eyaletini terk etmelerini istediler. Neyse ki, rüzgar ve akıntıya karşı ilden 300 millik bir yolculuğa çıkmamız gerekti ve bir adanın yakınından geçerken kısa bir internet bağlantısıyla etrafımızdaki tüm ülkelerin artık sınırlarını kapattıklarını ve seçeneklerimizi sınırladığını duydukça endişemizi artırdı.” Dediler.

Kendini izole ederek demirlemek

Çift yaptıkları açıklamada “Nerede ne ile karşılaşacağımızı ve ne kadar süre için belirsizliğin devam edeceği konusunda endişeliydik. Görünüşe göre Endonezya’nın bu eyaletinde hala bekliyoruz ama izole koylara ve adalara elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Çapa atmışken, durumumuzu rasyonel olarak sürdürmeyi çok daha kolay buluyoruz. Teknemiz Florence güvende, vizemizin bitmesine 1,5 ay kaldı ve bir Okyanusu geçmeye hazırız. Öz-izolasyon bizim çok iyi uyguladığımız bir şey.” Dediler.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler