Haberler

Denizaltı tasarımı ve teknolojileri tez yarışmasının kazananları belli oldu

0

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde gerçekleştirdiği projelerle denizaltı inşa, tasarım ve modernizasyonu alanında öncü bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş., sektörün geleceğine yatırım yapmak üzere Derin Arayışlar: STM Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Yarışması’nı düzenliyor. Başvuruları geçtiğimiz sene açılan ve bu yıl ilk ödüllerini veren Derin Arayışlar Yarışması; yurt içinde denizaltı alanında bilgi birikiminin artmasına, insan kaynağı yetiştirilmesine, milli ve özgün tasarımların geliştirilmesine destek olmayı amaçlıyor. 

Derin Arayışlar Yarışması hakkında görüşlerini dile getiren Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; “Savunma sanayinde yaptığımız atılımlarla bugün yerli ve milli üretim konusunda ciddi bir yol kat etmiş bulunuyoruz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler arasında denizaltı teknolojileri de yoğunlaştığımız konular arasında yer alıyor. Yeni Tip Denizaltı Projesi’ne devam ettiğimiz ve Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi’ne başlamış olduğumuz bu dönemde, ülkemizde birikimin artması ve katma değer yaratan projelere dönüşmesini oldukça önemsiyoruz. Son derece karmaşık sistemler olan denizaltılar, teknolojiden beşeri bilimlere kadar pek çok farklı disiplinden faydalanan bir süreci kapsıyor. Disiplinlerarası yapıyı güçlendirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak adına, yapılan akademik çalışmalar ve bu çalışmaları yönlendiren tez danışmanı akademisyenlerimiz özellikle kritik bir rol üstleniyor. Akademi ve sektör arasında köprü kuran Derin Arayışlar Yarışması, ülkemizin savunma alanında ilerlediği yolda teknolojik yetkinliğimizin artırılmasına değerli bir katkı sunuyor” dedi.  

İki kategoride toplam ödül 100 bin TL’yi aşıyor

Gemi inşadan fiziğe, psikolojiden endüstri mühendisliğine kadar oldukça geniş bir yelpazede farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri, mezunlar ve bu alanda son 5 yılda tez vermiş kişilerin katılabildiği Derin Arayışlar, Yüksek Lisans ve Lisans olarak iki kategoride düzenlendi. Denizcilik alanında tecrübeli isimler tarafından değerlendirilen projelerde yenilikçilik, yaratıcılık, gerçekleştirilebilirlik, estetik katkı, detaylandırma düzeyi ve referans gibi kriterlere dikkat edildi. Yüksek Lisans kategorisinde dereceye giren ilk üç kişi 25.000 TL, 20.000 TL ve 15.000 TL’lik ödüllerin sahibi oldu. Lisans kategorisinde ise birinci 20.000 TL, ikinci 15.000 TL, üçüncü 10.000 TL değerinde ödül kazandı. Her iki kategoride ödül alan tez danışmanlarının her biri de 5.000 TL’lik ödülün sahibi oldu.

Lisans kategorisinde; Mustafa Kutlu ve İbrahim Savrukoğlu’nun (İTÜ) Prof. Dr. Kadir Kırkköprü danışmanlığında hazırladıkları “Denizaltılar ve Sualtı Araçları İçin Yüzer Anten Tasarımı” başlıklı tez birinci oldu. Dr. Seda Karadeniz Kartal danışmanlığındaki “İnsansız Su Altı Aracı ile Çevrimiçi Ceset Tanılama ve Mayın Tanılama Deneyi” başlıklı teziyle Merve Berik (Bülent Ecevit Üniversitesi) ikinci, Dr. Yasemin Arıkan Özden danışmanlığındaki “Akışkanlar Dinamiği ile Denizaltı Direnç Hesabında Ölçek Etkilerinin Hesaplamalı İncelenmesi’’ teziyle Hasan Öztürk (Yıldız Teknik Üniversitesi) üçüncü oldu. 

Yüksek Lisans kategorisinde; Mehmet Ozan Şerifoğlu (İTÜ), Yrd. Doç. Dr. Bilge Tutak danışmanlığında hazırladığı “Bir Sualtı Planörünün Hidrodinamik Analizi” teziyle birinci oldu. İkinciliği Prof. Dr. İsmail Hakkı Helvacıoğlu danışmanlığında hazırladığı “İze Uyumlu Denizaltı Pervanesi Tasarımının Hesaplamalı ve Deneysel Olarak İncelenmesi” teziyle Sinan Burunsuz (İTÜ) alırken, üçüncü sırada Prof. Dr. Sarper Özharar danışmanlığındaki “Sualtı Elektro Optik İnterkom Sistemi Tasarımı” teziyle Kaan Alper (BAU) yer aldı.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler