Haberler

Dünyanın dört bir yanından 2020 yılı elektrikli tekne modelleri

0

2020’nin zorluklarını hepimiz yaşamış olsakta, elektrikli tekne kilometre taşları geçen yıl temiz, sessiz tekneciliğin geliştirilmesi, tanıtımı ve genişletilmesi hakkında birçok iyi haber sağladı.

Şimdi, elektrikli teknelerin ve tekneciliğin devam eden tarihinde dönüm noktası olan tamamlanmış projelerden bazılarına ufak bir bakış gerçekleştirelim. Farklı şirketler ve yenilikçiler tarafından düzinelerce atılım vardı, ancak 2020’deki bu bakış, ulusal veya dünyada ilkler olan kilometre taşlarını yakalamayı amaçlıyor.

Bizlere daha da heyecan verici olan şey, önümüzdeki yıl kesinlikle çok daha fazla elektrikli tekne kilometre taşının olacağıdır, çünkü başlangıçta 2020 için planlanan birçok proje ertelendi, ancak şimdi tamamlanmaya doğru ilerliyor.

Kanada: Halka açık yolcular için onaylanan ilk lityum iyon tekne

Elektrikli tekne kilometre taşları; gövde üzerinde yerli sanat eserleri bulunan Kanadalı li-ion çalışma teknesi Alutasi, 25 adede kadar balıkçı taşıyabilen elektrikli hibrit bir derin deniz balıkçılığı kiralama teknesine dönüştürülmüş klasik bir Cape Islander tarzı ıstakoz teknesidir. Transport Canada tarafından onaylanan lityum iyon bataryalı ilk ticari yolcu teknesidir. Güvenceler, teknenin ödeme yapan halkın üyelerini taşımasına izin verilmeden önce özellikle katı düzenlemelerden geçmek zorundaydı.

Dalhousie Üniversitesi’nde gelgit enerjisi mühendisliği profesörü olan Dr. Sue Molloy, Glas Ocean Electric’te dönüşümü yapan bir ekibi yönetti. Gövde, Yerli sanatçı Alan Syliboy, Mi’kmaq (meeg mah olarak telaffuz edilir) First Nations’tan çeşitli okyanus hayvanlarının duvar resmi ile dizayn edilmiş ve Alutasi adı, “en iyi balık tutmaya rehberlik eden bir tekne” için Mikmak’tır.

İngiltere: İlk elektrikli feribot

Ekim ayının ortalarında, Birleşik Krallık’taki ilk elektrikli feribot, Nisan 2021’de ödeme yapan yolcuları taşımak için bir dizi denemeye başladı. ‘E-Voyager’, 400V’luk bir motor ve yerine kullanılmak üzere yeniden tasarlanmış Nissan Leaf pili ile bir yenileme ve dönüşümdür. 60 HP’lik eski bir dizel. e-Voyager, Plymouth’tan Cremyll’e 8 dakikalık yolculukta hizmet verecek. Plymouth’taki üç adet 22kWh sahil şarj cihazı feribotu bir gecede şarj edecek. Bu, tam bir günlük kullanım için yeterli güç sağlayacak, ancak tekne aynı zamanda, yolcular tekneye bindiğinde, seferleri arasında prize takıp yeniden şarj edebilir.

Dünyanın ilk elektrikli uzun gemisi

Elektrikli tekne kilometre taşları; serisi gün batımında yelkenleri olan uzun boylu Zebu gemisi

“Zebu”, Baltık Denizi’nde kargo taşımak için 1938’de inşa edilmiş uzun bir gemidir. İkinci Dünya Savaşı’nda Polonya Ordusu’na hizmet ettiği söyleniyor, 41 ülkeyi ziyaret ettiğini gören uluslararası öğrenci eğitim gezisi Raleigh Operasyonu’nun bir parçası olarak kesinlikle HRH Prince Charles tarafından 1984’te dört yıllık bir sefer başlatmak için geliştirildi ve şimdi ise yeni bir 200Kw DC Eksenel Flux Motoru ve Lityum-iyon 96 AmpHour pil kullanıyor.

Norveç: Dünyanın ilk tamamen elektrikli kiralama filosu

Elektrikli tekne kilometre taşları “Greenline 33 yacht”

Greenline Yachts ve yerel bayi W-Yacht, tamamen Torqeedo motorları ve akü sistemi ile çalışan altı Greenline filosu sağlamak için yeni hizmet olan Canal Boats Telemark ile işbirliği yaptı. Ziyaretçilerin, yaşayan bir miras alanı ve Norveç’in en güzel ve popüler rekreasyon su yollarından biri olan 105 km uzunluğundaki Telemark kanalını gezmesi için Mayıs ayından itibaren kiralamaya hazır olacaklar.

Dünyanın ilk tamamen elektrikli tekne paylaşım hizmeti

Elektrikli tekne paylaşım hizmeti Kruser, tekne sahipliğine uygun fiyatlı ve çevre açısından daha iyi bir alternatif olarak 2020 yılında iki Oslo lokasyonu ile başlatıldı. 26.400 NOK (3.000 ABD $ ve 2.500 €) tutarındaki sezonluk üyelik, üyenin sigorta, rıhtım alanı veya diğer çeşitli tekne detayları hakkında endişelenmesine gerek kalmadan GreenWaves 601 elektrikli gezi teknelerinden oluşan bir filoya erişim sağlar. Şimdi, 2021 sezonu için mevcut filoyu genişletmek üzere tasarlanmış ve inşa edilmiş bir planya teknesine sahip olmak için e-dıştan takma motor üreticisi Evoy ile çalışıyorlar.

Türkiye: Dünyanın ilk tamamı elektrikli römorkörü

Elektrikli tekne kilometre taşları; İstanbul yakınlarındaki bir liman, dünyanın ilk tam işlevsel elektrikli römorkörüne ev sahipliği yapıyor ve çalışmanın ilk yılında 210 ton CO2 ve dokuz ton NOx emisyonunu engellemesi bekleniyor. GISAS Shipbuilding’e ait olan ve ZEETUG Zero Emission Elektrikli Römorkör tarafından inşa edilen teknenin, tasarımı Navtek Naval Technologies tarafından yapılmış. ZEETUG, 2021’de hazır olacak, yapım aşamasında olan iki adet daha elektrikli römorköre sahip durumda.

Yeni Zelanda: İlk tamamen elektrikli ticari tekneler

Elektrikli tekne kilometre taşları “Yeni Zelanda’da kıyı boyunca hız yapan Capone teknesi”

Kemerinin altında iki America’s Cup kampanyası olan Yeni Zelanda teknecisi Sean Kelly, Electric Boats NZ’de bu 6 metrelik açık alüminyum gövdeli elektrikli botu ve 10 metrelik bir katamaranı hem elektrikli hem de hibrit olarak tasarlayan ve inşa eden bir ekibe liderlik ediyor. 6 metrelik model, standart bir Mercruiser SE116 outrive’a bağlı 120kW motora sahiptir ve 16 kts / 30 kmh seyir hızıyla 30 knot (55 km / s) azami hız sağlıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler