Haberler

Eski yatların maketleri büyük ilgi görüyor

0

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan Hakkı Yücel’in yaptığı, 15 ile 19’uncu yüzyıl arasında Türk sularında kullanılan teknelerin maketleri ilgi görüyor.

Uzun süre İstanbul’da yaşadıktan sonra 20 yıl önce ilçeye yerleşen emekli Yücel, denizciliğe merakı nedeniyle Türk sularında kullanılan teknelerin maketini yapmaya karar verdi. İlk olarak dedesine ait teknenin maketini yapan Yücel, geçmişe dönük farklı modelleri de araştırmaya başladı. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de kullanılan 50 farklı model belirleyen Yücel, bunların maketini yapmaya başladı.

Hakkı Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, eski fotoğraflar ve arşivler üzerindeki araştırmalarının ardından belirlediği teknelerin maketlerini hazırladığını söyledi.

Araştırmalarında yabancı ülkelerin envanterinden de faydalandığını anlatan Yücel, “Bir maketin yapımı yaklaşık 4 ay sürüyor. Bulduğum teknelerin 20’sinin maketini yaptım. 30’u üzerinde de çalışıyorum. Genellikle çalışmalar, yelken-kürek dönemini kapsıyor. Motor dönemi yer almıyor.” dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler