Haberler

Heesen firması çalışanlarında Exoskeleton kullanmaya başladı

0

Büyük ve lüks yatlar üreten Heesen firması, bilimkurgu filmlerinde ve oyunlarda sıkça gördüğümüz exoskeleton teknolojisinden yararlanmaya başladı.

Türkçe olarak henüz net bir karşılığı bulunmayan kelime için şu an dış iskelet terimi kullanılıyor. Amacı, insan iskeletine ek olarak dıştan kıyafet gibi giyilen bir iskeletin, tüm insan iskelet sistemine destek olarak normalde mümkün olmayan güçlüklerin üstesinden gelmeye yarıyor.

Temelde bilimkurgu projesi olarak gözüken ve geçmişte birkaç kez denendikten sonra fantezi yakıştırması yapılarak bırakılan ürün, bu sıralarda dünya çapında birçok startup tarafından tekrar geliştiriliyor. İlerleme kaydedilen bu sektör artık firmalar tarafından da denenmeye başlanmış durumda.

Heesen firmasının yetkilisi, özellikle çalışanların yatların dış iskeletini ve gövdelerini yaparken çok zorlandığını, birçok çalışanında yıllar içinde kaslarda stres yaralanmalarına yol açtığını belirtiyor. Araştırmalar sonucunda ise bu deneysel teknolojiyi denemeye karar vermişler.

SkelEx firmasının geliştirdiği bu ürünleri kullanan Heesen, henüz tüm yükü insandan almadığı ya da filmlerdeki gibi çalışanlara inanılmaz güçler vermediğini söylüyor. Ancak birçok kasılmanın ya da pozisyon gereği zorlanmaların fazlasıyla önüne geçildiği ve bir anlamda iş gücünün artırılarak enerji kaybının ise düşürüldüğünün altını çiziyor.

Henüz sadece en zor aşamalarda deneysel olarak kullanılsa da Heesen, ilerleyen dönemde daha fazla exoskeleton teknolojisini kullanmayı amaçlıyor. Teknolojinin gelişmesi, tüm yat üretimlerinin daha kolay yapılmasını sağlayacak gibi gözüküyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler