HaberlerVideo

Hercules 200kW e-Drive, CMG’nin yeni elektrikli teknelerine güç sağlayacak

0

Hercules Electric Marine ve Coach Marine Group, CMG elektrikli teknelerini Mayıs 2023 gibi erken bir tarihte bayi ağlarında kullanıma sunacak bir anlaşmayı duyurdu. Bu tekneler 65km/s üzerinde hız ve pil şarjları arasında 12 saate kadar seyir süresi sağlayacak.

İki şirket, Hercules sistemini, Coach ve Xcursion marka duba teknelerinde kullanım için CMG’nin tam özelliklerine göre uyarlamak için son tasarım ve entegrasyon aşamasına girdi.

Hercules Electric Marine, Hercules Electric Mobility’nin bir bölümünü oluşturuyor. Şirket, 2018 yılında eski otomotiv yöneticileri James Breyer ve Julie Tolley tarafından kuruldu ve Detroit otomobil endüstrisi bölgesinin kalbinde, Michigan, Farmington Hills’de bulunuyor. Şirketin ilk projesi, lüks bir elektrikli kamyonet olan Hercules Alpha’nın prototipini geliştirmekti. En başından beri fikir, Alpha için elektrikli platformu denizcilik de dahil olmak üzere birçok uygulamada kullanmaktı.

“Konsept kamyonetimiz için güçlü, sessiz elektrikli güç aktarma organını tasarlarken, teknolojinin duba tekneleri gibi eğlence amaçlı denizcilik uygulamalarına da uygulanabileceği stratejik bir sürecimiz oldu.” dedi Breyer. “Tasarımımızın modülerliği ve otomotiv tedarik zincirlerine ve teknolojisine erişimimiz, denizcilik endüstrisine hızlı ve verimli bir şekilde elektrifikasyon getirmemizi sağlıyor.” diye ekledi.

Hercules personeli, araçları konseptten üretime taşıyan 125 yılı aşkın birleştirilmiş otomotiv ve mühendislik deneyimine sahip ve düzinelerce güç aktarma organı ve üretim aracını piyasaya sürmüştür. Ekip ayrıca, denizcilik ve savunma sanayi dahil olmak üzere otomobil işinin ötesindeki sektörlerde de uzmanlar içeriyor.

Hercules, elektrikli içten/dıştan takma motor (kuyruk motoru) üzerinde çalışan birkaç şirketten biridir. En popüler I/O’ların, marinize ICE araba motorlarını deniz alt ünitelerinin dişlileriyle birleştirmesi gibi, e-Drive da G/Ç tasarımını kullanır, ancak güç kaynağı olarak 200kW elektrik motoru kullanılıyor. CMG, kullanıcıların güç seviyelerini optimum menzil için özelleştirmeleri veya su yolu beygir gücü veya hız kısıtlamalarını karşılamaları için yazılımla birlikte gelen e-Drive sistemi ile yılda 1500’e kadar elektrikli duba teknesi üretmeyi planlıyor.

California Hava Kaynakları Kurulu (CARB) tarafından teknelerdeki ve diğer eğlence araçlarındaki motorlardan kaynaklanan emisyonları azaltmak için belirlenenler gibi katı düzenlemeler 2023’ün başında yürürlüğe girecek.

CMG CEO’su Chris Riddle, “Elektrifikasyon, temiz ve sessiz bir tekne gezintisi deneyimi sağlarken, teknemizin güvertesindeki kilit alanları daha kullanışlı alan için yer açar” dedi. “Hercules e-Drive, herhangi bir ödün vermeden bir Coach veya Xcursion dubasında tekne gezintisini daha da eğlenceli hale getiriyor.” dedi.

Pontoon tekneler ve elektrik motorları birbirine çok yakışıyor. Zevk açısından bakıldığında, birçok insan onları yavaş seyir için veya arkadaşlarını ve ailesini dışarı çıkarmak için bir ‘parti teknesi’ olarak kullanır. Elektrik motorunun sessizliği ve zararlı dumanların olmaması, her yerde daha keyifli bir deneyim sağlıyor.

Coach ve Xcursion modellerindeki büyük Hercules 200kW motor ayrıca su kayakçılarını ve wakeboarder’ları çekmek için bol miktarda güç sağlıyor. Sessiz motoru takdir ediyorlar çünkü sudakilerin teknedekilerle çığlık atmadan veya el işareti yapmadan iletişim kurabilmelerini sağlıyor.

Platform ayrıca, büyük EV modellerinde kullanılanlara benzer pillerin boyut ve ağırlığını taşımak için de ideal. Hercules pilleri modülerdir ve 43kWh, 63kWh ve 94kWh kapasitelerde geliyor. Otomotiv sertifikalıdırlar, IP67 standartlarına göre çevresel olarak derecelendirilirler ve 8 yıllık performans garantisi ile gelirler.

Coach, elektrikli duba pazarında diğerlerine katılıyor. Seattle’lı PureWatercraft geçen Kasım ayında General Motors’dan 150 milyon dolarlık bir yatırım aldı ve teknelerini Ocak ayında Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıttı. Kısa bir süre sonra Ingenity Electric, Miami International Boat Show’da lüks Ingenity 23E elektrikli günlük teknesini tanıttı. Princecraft, Brio Serisinde üç elektrikli duba tekne modeline sahip ve Fort Bend Boats of Texas gibi mevcut duba tekneleri elektrikli tahrikle değiştiren başka üreticiler de bulunuyor.

Hercules kısa süre önce e-Drive’da su testleri ve deniz denemeleriyle ilgili titiz çalışmalarını tamamladı ve sonuçlardan oldukça memnun. CEO Breyer, “Testler, 250 beygir gücündeki bir benzin motoruyla aynı veya daha üstün performansa ulaşma konusundaki kıyaslama hedefimize ulaştığımızı doğruladı” dedi. Bu son teknoloji elektrifikasyon teknolojisini denizcilik endüstrisine getirmek için Coach gibi bir endüstri lideriyle ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.” diye ekledi.

CMG CEO’su Chris Riddle yaptığı açıklamada; “Birlikte çalışarak bunun her iki taraf için de başarılı bir girişim olacağından eminiz” dedi. “Bu, tasarımdan satışa kadar ortak bir çabadır. Hercules e-Drive’ın Coach dubasına eşlik eden gücü, performansı ve sessiz lüksünü sergileyen bu yıl perakende tekne fuarı sezonunu ve diğer teşhir fırsatlarını dört gözle bekliyoruz.” diye ekledi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler