Listeler

Karantina günlerinde izlenebilecek 10 tekne veya denizcilik filmi

0

Koronavirüs sebebiyle bu günlerde herkes evlerinde oturuyor. Çalışabilenler evden çalışırken, bir kısmı ise fiziksel iş yaptığı gerekçesiyle çalışmadan oturuyor. Her ne kadar evden çalışılsa da tüm gün iş ile geçirilemeyeceği için oluşan sıkıntıya en güzel çözümlerden biri film izlemek. Biz de sizler için karantina günlerinde deniz özleminizi az da olsa hafifletecek, bir kısmı suda geçen filmleri derledik.

Titanic (1997)

Listemize Titanic ile başlıyoruz. Her ne kadar bilmeyen olmasa da Titanic’i tekrar tekrar izlemek için daha güzel bir zaman olamazdı. Leonardo DiCaprio’nun Kate Winslet ile başrolde yer aldığı RMS Titanic’in gerçek olaylarına dayanan film, sadece deniz dünyasının değil, tüm zamanların da en çok izlenen ve hasılat elde eden filmlerinden biri.

Adrift (2018)

Hawaii’den Tahiti’ye Hazana isimli bir yelkenli ile yola çıkan ve başrollerinde Shailene Woodley ile Sam Claflin’in yer aldığı bir film. Film tamamen gerçek hikayeye dayanıyor. Çiftin denizde ve fırtınada karşılaştıkları zorlukları ve karakter değişimlerini konu alıyor.

Wind (1992)

Yarışları özleyenler için mükemmel bir film. 1987 Americas Cup olaylarından esinlenen film, 12 metre sınıfındaki yatlarla ilgili yarışları konu alıyor. Özellikle yelkenli ve yarışlarla ilgileniyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

Lif of Pi (2012)

Bir kitap uyarlaması olan Life of Pi, Hintli bir gencin, hayvanat bahçesi taşıyan geminin kaza yapmasından sonra ölümcül bir kaplanla bir sandalda yalnız kalmasını konu alıyor.

Captain Phillips (2013)

“Look at me, I’m the captain now!” Bu ünlü replikle meşhur olan Captain Phillips, Somalili korsanlar tarafından kaçırılan bir geminin ve mürettebatının hikayesini konu alıyor. Filmin gerçek bir hikayeyi anlattığını da belirtelim.

Maiden (2019)

Dünya yarışlarında 18 metre yarış yatlarıyla sadece kadınlardan oluşan bir ekibin nasıl yarıştığını anlatıyor. İzlenmesi gereken belgesel niteliğinde.

Pirates of the Caribbean Serisi (2003-2017)

Bu seriyi artık bilmeyeniniz yoktur. Her ne kadar fantastik bir film olsa da denizcilik adına bolca içerik mevcut. Filmin o masmavi denizlerde geçen sahneleri için bile izlenebilir.

Jaws (1975)

Spielberg’ün en ünlü filmlerinden olan Jaws’ı izlemeyeniniz yoktur herhalde. İster izlemiş olun ister izlememiş, Jaws mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. Tabii izledikten sonra sadece açık denizlerde değil, kıyıda bile korkmanız ve suya tekrar tekrar bakmanız olası. Neyse ki Türk sularında ölümcül bir köpekbalığı bulunmuyor. Ya bulunuyorsa?

Master and Commander: The Far Side of the World (2003)

Russell Crowe’un ünlü filmi, aynı zamanda Oscar ödülü de kazanmıştı. Napolyon döneminde, 19. yüzyılda bir kraliyet gemisini konu alan film olaylar bakımından da bir hayli ilginç bir hikayeye sahip.

In the Heart of the Sea (2015)

Chris Hemsworth, Cillian Murphy, Tom Holland ve Ben Whishaw gibi genç ve yetenekli bir kadroya sahip olan film, balina gemisi Essex’i konu alıyor. Ünlü kitap Moby-Dick’in referans alındığı film, devasa bir balinayı avlamak isteyen ekibi anlatıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Listeler