Haberler

Lufthansa ‘süper yat’ konseptini tanıttı

0

Lufthansa Teknik, kendi geniş terası ve eğlence alanı olan VIP kabin konseptine sahip uçan süper yatı, Dubai Airshow’da tanıtacak. Uçakta seyir balkonu, spor salonlarının yanı sıra ofisler de yer alacak.

Lufthansa Teknik ve Özel Görev Uçağı Hizmetleri Satış Müdürü Wieland Timm, AeroTime’a verdiği demeçte, ‘EXPLORER’ isimli konseptinin zengin kullanıcıların istedikleri yere lüks bir şekilde seyahat etmelerini sağlayan süper yat tasarladıklarını söyledi.

“Sadece bir butik otel değil, aynı zamanda daha fazla keşif için bir merkez.”

Lufthansa Group’un bir parçası olan Lufthansa Teknik, esas olarak bakım, onarım ve revizyon çalışmaları ile tanınır. Hamburg merkezli VIP ve özel görev bölümü, Boeing 737 veya Airbus A320 ailesi uçaklarından başlayarak jet uçaklarına lüks kabinler de kurmaya başladı.  EXPLORER’in tasarımcılarından Timm, “Bize sunulan tüm olanakları aldık ve bunları bu tek konsepte yerleştirdik” dedi.  Böyle bir konsepti sunmak  garip gibi görünse de Timm, özel jetlere VIP kabinleri kurma pazarının aslında çok istikrarlı olduğunu söyledi. İstatistiklere bakıldığında VIP bölümünün geliri her üç yılda bir arttığı görülüyor. Zengin iş insanları için, şirketin ofis bölümü yer alırken, Alman hükümeti için de yeni A350’ler de üretilerek hükümetler için de jetler hazırlanıyor. Timm, “Üretimimiz tükendi, piyasada para sıkıntısı yok. Teslim tarihi 2025’e kadar olan sözleşmelerin görüşmelerine başladık.” açıklamasını yaptı.

Daha az yolcu daha çok konfor

Explorer isimli lüks konsept, geniş gövdeli bir jet için çarpıcı bir dönüşüm öngörüyor. Lufthansa Teknik’in önerisi, bir Airbus A330’a dayanıyor ve uçakta 12 VIP yolcu için bolca yer olması sağlanıyor.  Timm: “Bir uçak için büyük bir balkon tasarlamayı düşünüyoruz. Orada bir içkiyle oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz”.  İkinci büyük fırsat ise yemek alanı, yoga stüdyosu veya dans pisti olarak kullanılabilecek eğlence alanlarının olması. Timm, “İki hafta boyunca bir uçakta dünyanın etrafında uçuyorsanız, muhtemelen bir noktada parti yapmak da istersiniz” Bu alanı öne çıkaran, Alman firması Diehl tarafından tasarlanan 20-30 dahili projektörden oluşan bir sistemdir. Bunlar, gövdenin tavanına ve yanlarına görüntüleri yansıtmayı ve etkileyici bir manzara yaratmayı hedefliyor. Örneğin, cam tavanlı bir uçakta olduğu izlenimini veren bulutlar yansıtılabilir. Başka bir örnekte, balıklar ve deniz canlıları su altındaymış hissi yaratarak başlarının üzerinde yüzerken gösterilebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce farklı desen tanıtılacak.

Piyasada eksik olan konsept yaratıldı

Exploerer ayrıca alt güvertede, ana güverteden bir cam pencereden görülebilen, araba garajı da sunmaktadır. Ayrıca dört yatak odalı süitlerin yanı sıra bir spa ve bir koşu bandı veya bisikletin sığabileceği küçük bir spor salonu da içerir. Gerekirse yoğun bakım ünitesi de kurulabilecek yapıya sahip. Lufthansa Teknik, Explorer konseptini ilk kez Eylül 2021’de Monaco Yat Show’da tanıttı. Şirket, Explorer uçağı için iki farklı müşteri ön görüyor. Bunlardan birincisi, burayı kendileri kullanabilen ancak aynı zamanda kiralamak üzere satın alabilen özel kişilerdir. İkincisi, dünya çapında özel lüks geziler sunan yatırımcılar.  Timm, “Bu konsept piyasada eksik, bu konsepti insanlar arıyor. İnsanlar kişiye özel lüks seyahatler için haftada kişi başı 100.000-200.000 dolar ödüyor. Ve eğer bu kadar çok harcıyorlarsa, biraz eğlence isteyebilir’’ açıklamasını yaptı. Timm, Lufthansa Teknik’in ürün için sipariş almaya hazır olduğunu söyledi. Bununla birlikte, kabini inşa etmek en az 16-17 ay ve ayrıca uçağı bulmanın da zaman alacağını vurguladı. Timm: ‘’Bu yüzden gerçekçi bir şekilde, çalışma ancak 2022’nin sonunda başlayabilir.’’ dedi. Timm’e göre konsept bir A330’a uyarlanacak olsa da, Lufthansa Teknik Boeing 777 veya A350 veya 787 dahil olmak üzere diğer geniş gövdelere de tasarlayabilir.

”Uçak dünyasının Mercedes’iyiz”

Lufthansa Teknik VIP ekibinin Dubai hava gösterisinde tanıtacağı tek sıra dışı kabin konsepti bu değil.  Timm ayrıca A220 yolcu uçağına dayanan Airbus ACJTwoTwenty iş jeti için de ilgi bekliyor. 2025 yılında piyasaya çıkacak olan ACJTwoTwenty, Lufthansa Teknik’in VIP işinde sunduğu en küçük kabin olacak.  Lufthansa Teknik, yolcuların pilotların arkasına oturmasına ve manzaraya sivri uçtan daha yakından bakmasına olanak tanıyan “genişletilmiş bir kokpit” için onay aldı. Normalde uçuş güvertesini ayıran duvar, ana kabin alanına daha da geri çekilerek  birkaç yolcunun oturabileceği bir salon alana bıracak. Genel olarak, Lufthansa Teknik, ACJTwoTwenty kabin tasarımı için yeni ve modern bir tarzı teşvik ediyor. Timm, kendi özel uçaklarını alabilen tipik 50 ila 70 yaşındakilerden daha genç bir müşteri tabanına hitap etmesini beklediğini söyledi.  “İlk müşterilerimizi çekmeye çalışıyoruz. Özellikle Asya’da arkadaşlarıyla uçmak isteyen genç müşterilere hitap etmesini bekliyoruz” diye açıklıyor. Timm, bu müşterilerin 30 yaşın altında bile olabileceğini sözlerine ekliyor. Şirket ayrıca uçakları “Almanya’da Üretildi” belgesiyle  sergilemek istiyor. Timm:“’Alman Malı’yı herkes sever. Biz uçak dünyasının Mercedes’iyiz,”

Kaynak: Haber.Aero

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler