Haberler

Michigan’da Jet ski ve Motorbotların kullanımı Coronavirüs pandemisi sürecinde geçici süreyle yasaklandı

0

Michigan’ın yeniden gözden geçirilen ve güncellenmiş karantina emri altında, motorlu tekne, jet ski veya “benzer deniz taşıtlarının” kullanımına geçici süreyle izin verilmeyecek.

Michigan Valisi Whitmer, 9 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada; bakıma devam etmek, yiyecek almak veya sağlık hizmeti almak gibi temel aktiviteler yapmak dışında herkesin evde kalmasını gerektirecek bir karara vardı. Bu karar 1 Mayıs’a kadar sürecek.

Bu alınan kararın bir istisnası Michigan sakinlerinin fiziksel açık hava etkinlikleri için evlerinden ayrılabilmeleridir. Bu yeniden gözden geçirilen karara göre kano ve yelken sporlarına izin verilecek ancak her türlü motorlu deniz taşıt kullanımı yasaklanmıştır.

Hükümet yetkilileri, “eyalet genelinde tekne kullanımının yoğun kullanımı” hakkında birçok raporu incelediklerini ve raporlarda insanların lansmanlarda sosyal mesafeyi ihlal ettiğinin ortaya çıkardığını belirtiyor. Ayrıca motorlu teknecilik, özellikle insanların parça ve benzin gibi ek malzemeler almasını gerektirdiğini bununda temas riskini arttırdığını belirtiyor.

Devletin resmi web sitesinde (michigan.gov) yapılan açıklamada “Umut, motorlu deniz taşıtlarının kullanımının yasaklanmasının, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatma niyetiyle insanların hareketini ve aralarındaki teması azaltacağı yönündedir.” Denildi.

Motorsuz tekneler kullanan kişiler için sosyal uzaklaşma önlemlerine hala uyulmalıdır ve hane halkının dışındaki kişilerle tekne kullanmasına izin verilmemektedir. Uzun mesafeli seyahatler de yasaktır, bu nedenle yerel olarak tekne gezisi yapılmalıdır.

9 Nisan Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Vali Gretchen Whitmer, küçük bir listeyle sınırlı kalmakla beraber bazı istisnalar yapıldığını vurguladı.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler