Haberler

Porto Montenegro yeni sürdürülebilir önlemler aldı

0

Akdeniz’in önde gelen lüks yat ana limanı ve marina köyü Porto Montenegro, doğal çevreyi olumlu yönde etkilemek amacıyla yeni çevre dostu girişimler sunuyor.

Porto Montenegro Marina Müdürü Roddy Blair, “İklim değişikliği ve yükselen deniz seviyeleri bu kuşağın karşılaştığı sorunlardır” dedi. “Akdeniz’in önde gelen süper yat limanı olan Porto Montenegro, davaya yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor ve en iyi çevresel uygulamaları teşvik etmek için ideal bir konuma sahip.”

– Çevre bilinci Porto Montenegro’nun itibarının anahtarı

– Güneş panelleri ve elektrikli araçlar planlanan yeni çevre dostu girişimler arasında

– Marina, Boka Körfezi ormanlarını korumak için kendi itfaiye teknesini işletiyor

– 20 metrenin üzerindeki tüm rıhtımlarda gri ve siyah su geri dönüşüm sistemi mevcut

– Seabin teknolojileri marina sularının temizlenmesine yardımcı oluyor

– Porto Montenegro plastik içermiyor

Porto Karadağ, çevre bilinci ve eko-bilinç kültürü oluşturmaya olan bağlılığı sayesinde Yat Limanı ve Marina Sanayii Derneklerinden Platin akreditasyonu alan dünyanın ilk marinasıdır. Porto Montenegro, olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir bölge olan UNESCO tarafından korunan Boka Koyu’nun kalbinde ve dünyanın en etkileyici seyir noktalarından biri.

Porto Montenegro kendi içinde, karbon ayak izini en aza indirmeye yardımcı olacak önlemler alıyor, servis bloğundaki suyu ısıtmak için güneş panelleri kullanılıyor ve marina boyunca elektrikli araç kullanımıyla emisyon değerleri minimumda tutuluyor.

Yangınlara karşı korunmak ve Boka Körfezi kıyılarındaki güzel ormanları savunmak için Porto Montenegro kendi itfaiye teknesini yaptırdı. 400.000 avro değerindeki 9.70 metrelik tekne, Tivat Belediyesi’nde süper yat limanına ve yerel kurtarma hizmetine hizmet veriyor ve yerel şirket Navar Incorporated tarafından yapıldı.

Porto Montenegro’nun Deniz Biyolojisi Enstitüsü ile devam eden işbirliği, balıkların ve deniz kabuğu türlerinin bilimsel araştırmalarını ve korunmasını ve yerel denizlerin temizliğinin izlenmesini desteklemekte.

Roddy Blair, “En son veriler, marina sularının tamamen güvenli, temiz ve hatta yüzmeye uygun olduğunu ve teknelerden marinaya olumsuz yan etkileri olmadığını gösteriyor” dedi.

Geri dönüşüm alışkanlıklarına ve kirlilikle mücadeleye büyük özen gösteren Porto Montenegro, 2016 yılında ortak pilot bölge olarak test ve tanıtımda Seabin projesiyle güçlerini birleştirdi. Seabin, marina sularından yüzen çöpleri yok etmede inanılmaz derecede etkili olmasına rağmen, bu projenin temel amaçlarından biri aslında farkındalığı arttırmaktır.

Blair, “Bunun için yerleşik bir altyapıya sahibiz” dedi. “20 metrenin üzerindeki tüm rıhtımlarda gri ve siyah su pompalama sistemi mevcuttur ve ücretsizdir. Ayrıca geri dönüşüm tesislerine verimli bir şekilde taşınmasını sağlayan kağıt ve karton için kağıt baskı makinesi de bulunmaktadır.” Dedi.

Ek bir önlem olarak, Porto Montenegro, plastik şişelerin aksine tekrar kullanılabilir cam şişeleri doldurmak için kullanılan büyük miktarda sürdürülebilir içme suyu satın alıyor. Roddy Blair, “Plastikten çok daha iyi görünüyor ve en önemlisi çevreye zarar vermiyor.” dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler