Haberler

Yeni Zelandalı kadın denizci Ege’de 2 gün boyunca hayatta kalma mücadelesi verdi

0

Yeni Zelandalı 47 yaşındaki Kushila Stein, Mike adlı bir İngiliz vatandaşına yardımcı olmak amacıyla Türkiye’den Atina’ya yat yolculuğuna çıktı.

Cuma günü Ege’nin Bolukendire adasına ulaştıklarında Stein, karada biraz zaman geçirmek için bir botla kıyıya çıkmaya karar verdi. Ancak yata geri dönüş yolunda botun küreklerinden birinin denize düşüp rüzgar nedeniyle kaybolmasıyla mahsur kaldı. İngiliz arkadaşı Mike, Stein yata geri dönmeyince cumartesi sabahı yunan yetkililere durumu bildirdi.

Yunan sahil güvenliği, yedi devriye gemisi ve üç özel teknenin yanı sıra bir sahil güvenlik uçağı ve bir donanma helikopterini içeren kapsamlı bir arama kurtarma operasyonu başlattı. Stein kaybolduktan yaklaşık 40 saat sonra, Bolukendire’nin güneybatısında, Girit’in kuzey kıyılarında sürüklenirken bulundu. Saatlerce susuz kalan Kushila Stein, tedavi için Girit’in Kandiye limanına götürüldü.

Denizde hayatta kalma konusunda eğitilmiş tecrübeli bir denizci olan Stein, şeker yiyerek hayatta kalmayı başardığını söyledi. Arama ve kurtarma ekipleri tarafından fark edilebilmek için başının üzerine kırmızı bir çanta koyup, güneş ışığını yansıtarak yerini belli edebilmek için ise ayna kullandı.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler