Haberler

Yunanistan’da charter iptalleri yüzde 90’ı aştı

0

Koronavirüs tüm dünyada, hemen hemen her sektörde farklı da olsa etki bırakmayı başarıyor. Ancak en şiddetli etkiler turizm ve tatil sektöründe yaşanıyor diyebiliriz. Özellikle uçuşların iptal edilmesiyle birlikte ülkeler arası tatil zaten sıfır noktasına kadar geriledi.

Yılın başlarında yazın bu salgının atlatılacağı, sıcak havalarda virüsün ölerek etkisini kaybedeceği ve hayatın normalde döneceği iddia ediliyordu. Ancak görünüşe bakılırsa istatistikler tam tersini söylüyor. Tatil sektörü, bu sene hiç olmadığı gibi farklı bir dönemi geride bırakmak zorunda kalacak gibi.

Deniz tatilinin en gözde ülkelerinden olan Yunanistan’da da bu durum rakamlara yansımış durumda. Yapılan açıklamaya göre özellikle Temmuz ile Eylül arasındaki charter yat kiralama anlaşmalarının yüzde 90’ından fazlası iptal edilmiş durumda. Bu iptallerin çok büyük kısmının müşteri kaynaklı olduğunu da belirtelim.

Bazı bölgeler, iptallerin yüzde 100’a ulaştığını belirtiyor. Yat sahipleri, turizm firmaları ve acentalar, likidite konusunda endişelerini Yunanistan hükümetine iletmiş durumda. Ancak maaş almayıp, denize çıktığı sayı kadar ücret alan deniz personellerinin bu dönemi nasıl atlatacakları ise şu an için muamma.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler