Haberler

Yunanistan’da feribot seyahati ve yatlar için yeni kurallar belirlendi

0

Yunanistan’da Covid-19 sonrası dönemde seyahat edecek kıyı denizcilik teknelerinin ve kişisel tekneler ve özel yatların güvenli çalışabilmesi için bir dizi önlem bu hafta Yunanistan Denizcilik Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Yunanistan Denizcilik Bakanı Yiannis Plakiotakis konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Adım adım feribot taşımacılığını, her Yunan adasındaki halk sağlığının yanı sıra yolcuların ve gemi mürettebatlarının sağlığını mümkün olduğunca korumayı amaçlayan kurallar ve yönergelerle planlıyoruz. Feribot yolculuğundaki kısıtlamaların yavaşça kaldırılması, sürekli olarak izlenecek ve sadece kendimize ve önlemlere uymamıza bağlı olacaktır.”dedi.

Aşağıdaki önlemler 18 Mayıs Pazartesi ile 15 Haziran Pazartesi günleri arasında geçerli olacaktır.

Covid-19 kısıtlayıcı önlemlerinin kaldırılmasından sonra yurt dışından gelen gezi tekneleri / özel yatlar için alınan önlemler:

Yurtdışından Yunanistan anakaralarındaki liman, marina ve tersanelere gelen özel yatlar ve ticari gezi tekneleri (kruvaziyer gemileri hariç) için giriş kuralları. Bu tür gemilerin, ancak yolcuları yoksa, belirli sağlık kuralları ve yetkili makamın izni ile Yunan limanlarına girmesine izin verilir.

Özel kısıtlayıcı tedbirlerin yürürlükte olduğu yabancı ülkelerden tekne gelme yasağının devam ettirilmesi (örneğin Türkiye).

Teknenin sahibinin ve mürettebat üyelerinin sertifikalı bir laboratuvarda zorunlu olarak test edilmesi.

Covid-19 salgını boyunca Yunan limanlarında uzun süreli demirleme yapan tekneler belirlenen kurallara uymak zorundadır.

Teknelerin sahipleri bir deniz sağlığı bildirgesi sunmalıdır.

Kullanım limanında COVID-19 için alınan kural ve düzenlemelere ilişkin bilgiler tekne sahiplerine ve mürettebatına verilmelidir.

Teknedeki şüpheli veya teyit edilmiş bir vakanın düzgün yönetimi için özel kurallar geçerlidir.

Yunanistan’ın yurt dışından gelen ve limanlarına giren özel teknelere uygulanan yelken yasağı 18 Mayıs’ta kaldırılacak.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler