Haberler

Yunanistan’ın ilk elektrikli feribotu duyuruldu

0

Yunanistan’ın ilk elektrikli feribotu, Peloponnese tarafındaki Aigio limanı ile Dorida bölgesindeki Agios (Saint) Nikolaos köyü arasında, Korint Körfezi boyunca 10 km uzunluktaki mesafede çalışmak üzere hizmete sunuldu. Bu açıklama geçen hafta Çin’deki ilk elektrikli feribot seferlerinin duyurulmasının ardından geldi.

Neredeyse 14.000 km / 8.500 mil boyunca uzanan sahil şeridi ile Yunanistan, adalar ve anakara limanları arasında sefer yapan büyük ve küçük, hızlı ve çok hızlı olmayan yüzlerce feribota sahip durumda. Ama şimdiye kadar elektrikli bir feribota sahip değildi. Yeni pilot programın hedefi ise ülkenin tüm kısa vapur seferlerinde dönüşümü sağlamak.

Agios-Nikolaos pilot projesi, elektrik üretimini sağlamak için bir enerji santrali içeren daha büyük bir projenin parçası. Tesis güneş, dalga ve rüzgar teknolojilerini bir araya getiren bir hibrit enerji üretim sistemi içeriyor.

Mevcut dizel versiyonlardan elektrikli feribot dönüşümü ve elekrik santrali ile birlikte tüm proje 4 – 5 milyon Avro (4.5 milyon ABD Doları) olarak bütçelenecek. AB, fonun% 50’sini sağlayacak. Aynı zamanda bir AB projesi olan dünyanın en büyük elektrikli feribotu geçtiğimiz Ağustos ayında Danimarka’da hizmete girmiş durumda.

Norveç, elektrikli feribotlarda kesin bir lider konumunda, diğer İskandinav ülkeleri de Kanada ve ABD ile birlikte geçiş yapıyor. Hindistan’da güneş enerjisiyle çalışan bir feribot bile var. Yunanistan’da elektrik dönüşümüne başlayan ülkeler arasına artık katılmış durumda.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler