HaberlerMotoryat

63 metrelik Rossinavi süper yat Utopia IV Noel Arifesi kazasına karıştı

0

63 metrelik Rossinavi süperyat Utopia IV, Bahamalar’da bir tankerle çarpıştı.

Olay, New Providence Adası’nın yaklaşık 15 mil kuzey-kuzeybatısında, Noel arifesinde saat 22.00’de meydana geldi. Maritime Management LLC’den yapılan açıklamada, Utopia IV’ün Tropic Breeze adlı 49 metrelik bir gaz tankerinin Great Stirrup Cay’a geçişi sırasında “arkadan çarptığı” belirtildi.

Çarpmanın şiddeti tankerin kıç tarafını delerek batmasına neden oldu.

İlk yapılan açıklamada, Tropic Breeze’de bulunan yedi mürettebatın da yaralanmadığı ve imdat çağrısına yanıt veren Feadship süperyatı Amara tarafından hasarlı gemiden kurtarıldığı belirtildi. Ancak, Ulaştırma ve İskan Bakanlığı daha sonra, aslında “birkaç mürettebat üyesinin yaralandığını” bildirdi.

Utopia IV’ün uğradığı hasar henüz bilinmiyor, ancak bir sosyal medya paylaşımı, çapa cebinin yanındaki sancak tarafında pruvaya bir darbe gösterdi. Ulaştırma ve İskan Bakanlığı’na göre, Utopia IV, çarpmadan kısa bir süre sonra su almaya başladı ve Liman Devriye Birimi tarafından Prince George Rıhtımı’na kadar süper yata eşlik edildi.

Tankerin 2000 metre derinliğe battığı ve güvenli bir şekilde kurtarılamadığı tahmin ediliyor.

Liman Departmanı olayla ilgili resmi bir soruşturma başlattı ve Çevre Sağlığı Departmanı batık geminin çevresel etkisini değerlendirmek için bir inceleme yapmaya başladı.

Utopia IV, 2018 yılında inşa edildi ve Haziran 2021’de satışa sunuldu. 13 kişilik mürettebatıyla toplam 12 misafir ağırlayabiliyor. Olay sırasında yatın kiralanıp kiralanmadığı ise belli değil.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler