Aksesuar

Elektrikli hydrofoil jetski geliyor

0

Avustralya – Perth merkezli bir şirket olan Electro.Aero, dünyanın ilk elektrikli hydrofoil kişisel deniz aracı WaveFlyer’ı geliştirdi.

Daha önce elektrikli kişisel deniz araçları tanıtılmıştı ama WaveFlyer‘ı farklı kılan ise, foillere bağlı bulunan su altı elektrik güç ünitesinden gelen itme kuvveti ile foiller üzerinde  hareket ediyor.

Hydrofoil’i aynı uçakların aerodinamik çalışma sistemi gibi, suyla nesne arasında oluşan kaldırıcı kuvvet olarak düşünebiliriz. Bu sistemle sürtünme yüzeyi de azaldığından hız da bu oranda artıyor 

Projenin finansmanı Avustralya’daki bir lityum üreticisi olan Galaxy Resources’tan geldi. Ekip, Batı Avustralya Üniversitesi ve proje direktörü Profesör Thomas Braunl ile çalıştı. Braunl şunları söyledi: “WaveFlyer’in gelişimi, 2015 yılında Avustralya’nın ilk elektrikli jetski’sini geliştiren ekip tarafından yürütülen önceki çalışmalara dayanıyor.”

Plane’e kalktığında (gövdenin ön kısmının su ile temasının kesildiği an) , WaveFlyer geleneksel bir jetski’ye benziyor, ancak hız arttıkça aktif olarak stabilize edilmiş hydrofoil’ler ile suda yükseliyor. 

Tahrik sisteminin detayları henüz açıklanmadı ancak arka foil üzerine suya monte edilmiş, ayrıca dümen görevi gören iki adet su soğutmalı, üç fazlı elektrik motoru var.

Cihaz, folyoların üzerinde yarım saat boyunca jetski’yi itmek için yeterli olan, 2kW saatlik güç sağlayan lityum-ion bataryalar içeriyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Aksesuar