HaberlerMotoryat

Ferretti gelirlerinde artış bildirdi ve Covid-19 bildirimini yayınladı

0

2019 finansal sonuçlarını olumlu açıkladığı için üretim şu anda İtalyan üreticide devam ediyor. Ferretti S.p.A., 31 Aralık tarihinde sona eren yıl için gelirlerde %6.5 artışla 649.3 milyon € rakamına çıktığını açıkladı. Üretimde tırmanma değeri de önceki yıla göre 669 milyon €’ dan %4.4 artışla 698.4 milyon € ‘a yükseldi.

* EBITDA(FAVÖK) Düzeltilmiş (*), esas olarak 2019’daki halka arz süreci ile ilgili net kar, gelir vergileri, yatırım geliri ve giderleri, amortisman ve itfa payları ve tekrar etmeyen kalemlerin toplamı olarak tanımlanmıştır.

Ferretti’den yapılan açıklamada, artan gelirlerin temel markalarda Ferretti ürün yelpazesinin sürekli yenilenmesi sayesinde elde edilen hacimlerin arttığı görülüyor.

Coğrafi açıdan Avrupa ve Orta Doğu, Grubun en güçlü bölgeleri olmaya devam ediyor. 2019’da EMEA bölgesi Gelirlerin %56’sını (2018’de %52), AMAS bölgesini %35’i (2018’de %31) ve APAC bölgesi %9’unu (2018’de %17) oluşturdu.

EBITDA(FAVÖK) Düzeltilmiş (*) 2018’de %16,3 artışla 62,2 milyon € ‘ya ulaştı ve marjlar %8,8’den %9,6’ya yükseldi.

Rapora göre “Bu artış, zanaatkâr becerilerini endüstriyel prosedürlerle birleştiren ve ölçek ekonomilerinin farklı fonksiyonel alanlarda kullanılmasını sağlayan organizasyonel bir yaklaşım sayesinde üretim verimliliğindeki iyileşmelerden kaynaklanıyor”

31 Aralık 2019 itibarıyla Net Borç, 31 Aralık 2018 itibarıyla 264.9 € ‘ya kıyasla 80 milyon € olmuştur. Söz konusu iyileşme, hissedarların 252 milyon € sermaye artırımından kaynaklanmıştır. Nakit ve nakit benzerleri, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla 39,2 milyon olarak gerçekleşmiştir. 31 Aralık 2019 tarihinde konsolide Özkaynaklar 499,4 milyon € seviyesine ulaşırken, geçen yılın 178 milyon € seviyesine göre güçlendi.

2019’da yapılan yatırımlar 70 milyon € ‘ya geliyor: yeni modellerin sürekli lansmanı büyümenin temelini oluşturuyor ve şimdiden gelirlerin %90’ı son dört yılda piyasaya sürülen modellerin satışından geliyor. Sadece 2019’da ana Grup markalarının 7 yeni modeli piyasaya sürüldü.

2019 sipariş alımı, yeni modellerin sürekli geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi ve Ferretti Güvenlik Bölümü’nün ilk başarıları sayesinde 2018’e kıyasla %20,4 artışla 691,0 milyon € oldu.

Mali raporda, Covid-19 salgını hakkında şu açıklama yer aldı:

“Coronavirus Covid-19’un yayılmasını sınırlayan yasa hükümlerine tam olarak uygun olarak Ferretti Grubu, sahaları açık tuttu. Bunların her birinde, çalışanların ve ortak çalışanların sağlığını korumak için sıkı işyeri hijyen ve güvenlik prosedürleri uygulanmıştır. Ferretti Group ayrıca, Covid-19’un neden olduğu patolojiyle bağlantılı olan ve tüm çalışanların kapsamını güçlendiren ek sigorta sözleşmeleri de şart koşmuştur.

“Ferretti Group, her tersanenin bölgelerindeki tüm hastanelere ilgili bağışlar yaptı ve doktorların bu acil durumla mücadelede verdiği huzursuz çabalarına yardımcı olmak için “önemseme dalgası” bağış toplama kampanyası başlattı.”

Ferretti Grubu İcra Kurulu Başkanı Alberto Galassi

Ferretti Grubu İcra Kurulu Başkanı Alberto Galassi yaptığı açıklamasında “2019’da elde edilen mükemmel sonuçlar bugün Ferretti Grubunun sağlamlığını teyit ederek çok memnuniyetle karşılanan bir enerji ve inanç enjeksiyonu sunuyor.” Hissedarlarımız tarafından sunulan son zamanlardaki büyük harf kullanımı ve sürekli destek, mükemmel yatlar tasarlamaya ve üretmemize olanak sağlıyor. Ayrıca tersanelerimizin dayandığı hastanelere, çalışanlarımızın yaşadığı bölgelere olabildiğince yakın olmamız için katkı sağlıyoruz. Bu süre biter bitmez, tam kapasitemizi tekrar açığa çıkarmaya hazırız, çalışanlarımızın sağlığını koruyor ve dünya çapındaki müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Ve bu zamanlarda deniz hakkında düşünmenin herkesin şimdi acı çeken bir dünyanın ve özellikle de ülkemizin endişelerinden kurtulmasına yardımcı olabileceğini umuyoruz” dedi.

* EBITDA(FAVÖK) Düzeltilmiş (*), esas olarak 2019’daki halka arz süreci ile ilgili net kar, gelir vergileri, yatırım geliri ve giderleri, amortisman ve itfa payları ve tekrar etmeyen kalemlerin toplamı olarak tanımlanmıştır.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Haberler