Yelken

Perini Navi dünyanın en büyük yelkenli katamaranı ArtExplorer’ı teslim ediyor

0

Perini Navi’nin 46,5 metrelik ArtExplorer’ı dünyanın en büyük alüminyum yelkenli katamaranı olarak teslim edildi ve yat şu anda Malta’ya demirlemiş durumda.

Yat, dünyaya “sanatsal deneyimler” sergilemek üzere iki yıllık bir yolculuğa çıkacak yüzen bir sanat galerisi olarak kullanılacak. Süperyatın sahibi Fransız işadamı Frédéric Jousset, Malta, Venedik (Bienale için), Marsilya ve Fas’ı kapsayan yat için iddialı planlarını paylaştı. Sahibiyle yapılan özel podcast röportajını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Tersane, yatın üst köprüsünün sanal sergiler, atölyeler ve konferanslar için kullanılacağını, ana salonun ise Louvre Abu Dhabi’nin arkeoloji küratörü Nomi Daucé tarafından yönetilen açılış dijital sergisi de dahil olmak üzere bir sanat galerisine ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Yat, iki yıllık yolculuğun ardından özel yat kiralamaya uygun olacak. Hem iç hem de dış tasarım Fransız mimar Axel de Beaufort’a ait. Yatla ilgili sürdürülebilir değerlendirmeler arasında, güverte evinde anında 12 kilowatt güç ve günde 200 kilowatt enerji üreten 65 metrekarelik güneş panelleri yer alıyor. Lityum piller, tam yükte altı saatten fazla sıfır emisyonlu elektrik üretimine olanak tanıyor ve egzoz sistemleri, “emisyonları ve partikül maddeyi azaltmayı” amaçlayan filtrelerle donatılıyor.

Yattaki teknik detaylar 17,3 metrelik bir kirişi ve 55 metrelik bir direği içerir. Tam otomatik, tamamen karbondan oluşan yelken planı tek bir kişi tarafından çalıştırılabiliyor; bu da katamaranın düşük rüzgar koşullarında bile on deniz mili hızla seyredebileceği anlamına geliyor.

Projesi Fraser tarafından yönetilen yatın siparişi 2021 yılında tamamlandı. Proje hakkında daha önce konuşan Fraser’ın proje yönetimi başkanı Laurent Bredy, şunları söyledi: “Bu, şimdiye kadarki en iddialı, yaratıcı ve en uzak yatlardan biri. Bugüne kadar kariyerimde yer almaktan mutluluk duyduğum projelere ulaştım.”

TISG’nin kurucusu ve CEO’su Giovanni Costantino, projenin “teknik, mühendislik ve insani düzeyde” yenilikçi olduğunu ve “sürekli stilistik ve teknolojik araştırmanın yanı sıra bunu gerçekleştiren tüm ekibin profesyonelliğiyle mümkün kılınan başka bir kilometre taşını temsil ettiğini” söyledi ve şöyle devam etti: “Büyük yelkencilik segmentinde de lider olma yeteneğimizi ve aynı zamanda yatların çevresel etkilerini önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan son teknoloji çözümlerin öncüsü olma yeteneğimizi gösteren bir çalışma. Art Explorer, çalışmaya yapılan sürekli yatırımın sonucudur. ve emisyonları azaltacak ve hava kalitesinin ve denizlerimizin sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunacak sistemlerin araştırılması.”

ArtExplorer, 2021 sonlarında The Italian Sea Group (TISG) tarafından satın alınmasından bu yana Perini Navi markası altında inşa edilecek ilk ünite olma özelliğini taşıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken