Yelken

35 metrelik Swan 108 yelkenli yat Fancy deniz denemelerini tamamladı

0

Fin tersanesi Nautor Swan, Fancy adını taşıyan ilk 35 metrelik Swan 108 yelkenli yatının deniz denemelerini tamamladı. Tersane tarafından “yeni nesil” Maxi Swans’ın ilk modeli olarak tanıtılan yat, Finlandiya’daki Bothnia Körfezi’nde denendi.

Swan 108, Micheletti + Partners’ın değiştirilmiş dış tasarımına ve Alman Frers’in tekne mimarisine sahip, mevcut Maxi yat serisinin bir evrimidir. Karbon gövde ve epoksi Sprint teknolojisinden yapılmış güverte ile inşa edilen model, Swan 98 ile amiral gemisi Swan 120 arasındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Yelkenli yatla ilgili en önemli gelişmelerden biri, kıç güvertenin bir kısmıyla birlikte kıç tarafını açarak cömert bir deniz kıyısı beach club oluşturan çift etkili kıç yatırması kapısıdır. Tersaneye göre çözüm, benzer Maxi’lere göre iki kat daha fazla alana izin verirken, aynı zamanda daha kolay ihale işlemlerine de olanak tanıyor.

Yattaki diğer akıllı tasarım seçenekleri arasında, kokpitin kıç kısmındaki genişletilmiş mezarnalar yer alıyor ve dümen korumasından ödün vermeden dümen istasyonları için alternatif bir dış konum sağlar.

“Tam bir bluewater yatı” olarak tanımlanan Swan 108, diğer Swan yelkenli yatları gibi orta bordalarla tasarlanmıştır ve dalgalı denizlerde “büyük konfor” ve “dalgalarda nazikçe” yol alma yeteneği sunar.

Swan 108, aynı zamanda, gemi yolculuğu yapmak isteyenler için bom içi sarma veya uluslararası tekne yarışlarında yarışmayı planlayan tekne sahipleri için yarış kare üstü ana yelken ile, sahiplerine basit ve verimli yelken sistemlerini garanti eder.

Yatta iç konfigürasyonlar ve stil Misa Poggi tarafından tasarlandı ve sahiplere ve konuklara “hava, ışık ve alan” sağlamayı amaçlıyor. Poggi, “Genişlik fikri vermek için açık renkleri, daha samimi bir atmosfer için koyu renkleri seçtim. Her şey, dışarıyla mükemmel bir uyum içinde aydınlık bir alana dalmış olma fikrini vermeli” dedi.

Nautor Group CEO’su Giovanni Pomati yaptığı açıklamada; “Swan 108, Nautor’daki Swan Maxi serisinde yeni bir dönemi işaret ediyor” dedi. “2021’de Portofino’daki Regate di Primavera sırasında başlatılan proje, güzel bir tablo çizmek gibiydi. Bir ressamın paletini titizlikle seçmesi gibi, güzel ve benzersiz bir ürün yaratmak için bilgi birikimini masaya koyabilen ve diğeriyle harmanlayabilen yetenekler hakkında çok yoğun bir araştırma yaptık.” diye ekledi.

Fancy, Monaco Yacht Show 2023’te ilk kez sahneye çıkacak ve Finlandiya’da ikinci ünitesinin inşaatı devam etmekte.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken