Yelken

Alea, Dünya Süperyat Ödülleri’nde Yılın Yelkenli Yatını kazandı

0

56 metrelik Vitters yelkenli yat Alea, Dünya Süperyat Ödülleri’nde Yılın Yelkenli Yatı seçildi.

Gıpta ile bakılan Neptune, gecede açıklanan final ödüllerinden biriydi ve bağımsız bir jüri tarafından iki yelkenli yat kategorisinin birincileri arasından seçildi: Sørvind ve Alea. Her iki yat da deneyimli yat sahipleri için hızlı kruvazör olarak tasarlandı, ancak kazanan Alea oldu.

Alea, dünyanın çevresini dolaşmak isteyen bir yat sahibi tarafından görevlendirildi. Bu amacı gerçekleştirmek için, tasarımcı Alman Mani Frers, su hattı uzunluğunu ve hızını artırmak için, rahat bir şekilde alçak topuk açılarıyla yelken açabilen, ayırt edici bir ters yay ile güçlü ve ince bir gövde formu yarattı.

Tek bir karbon direk, Southern Spars Yeni Zelanda tarafından sağlanan arma ve 682 metrekarelik bir ana yelken ile 55.32 metre yüksekliğinde duruyor. Alman Mani Frers ile birlikte yürütülen kapsamlı bir mühendislik çalışması, su çekimini 6,95 metreden 3,5 metreye düşüren ve daha sığ limanlara erişim sağlayan, salması kaldırılabilen alüminyum gövdeli bir yat ortaya çıkardı.

Yatın güverteleri, alt bölümde tutsak vinçlere giden perdeler ve halatlarla düzenli ve düz düzeni, yalnızca alçak bir güverte evi ve teknenin ortasındaki güverte üstü gölgeli kokpit ve kıçta mürettebat ve navigasyon alanlarına yükseltilmiş bir giriş ile bozuluyor.

M2 Atelier tasarımı bir iç mekan, pruvada yer alan bir kaptan süiti ve kıç tarafta dört misafir kamarası içeriyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken