Yelken

Philippe Briand yeni 60 metrelik yelkenli yat konsepti Kaze’yi sundu

0

Fransız tasarımcı Philippe Briand, Kaze adlı 60 metrelik yeni bir yelkenli yat için yeni tasarımlarını paylaştı. Yat, yüksek iç hacimlerin ve geniş bir kirişin yanı sıra, Kaze’nin kendi kinetik enerjisini üretmesine ve depolamasına izin verecek enerji yenileme çözümleri ile tasarlandı. Bir basın açıklamasına göre Kaze, yelken üreticisi Southern Spars, FM Architecture’dan Francesca Muzio gibi önemli oyuncuların teknik girdileri ve “inşaat ortağı olarak dünyanın en prestijli tersanelerinden bazılarının” ilgisiyle “konsept aşamasının çok ötesine” geçti.

Briand, bir sloop üzerinde ketch arma kullanmak için pek çok zorlayıcı neden olduğunu söyledi. “Büyük teçhizat yükleriyle başa çıkmak için büyük slooplar tasarlayıp mühendisliğini yapabilsek de, bunlar yine de yelken açmak için hantal ve göz korkutucu tekneler yapıyorlar. Zevk, keyif, erişilebilirlik nerede?” dedi. “Bir yatın yaşamak ve yelken açmak için rahat olmasını istiyorsanız, 499 GT için bir ketch tasarımından başlamak mantıklıdır” diye ekledi.

Tasarımın bir diğer önemli odak noktası, lüks yaşam ve dış dünyayla bağlantıdır. Briand’a göre plaj kulübü, boyut olarak çok daha yüksek bir LOA’ya sahip yatlarla karşılaştırılabilir ve su üstü terasları oluşturan açılır siperlere ve denize kolay erişim için su hattının altına inen entegre basamakları içeren geniş bir platforma sahiptir.

Yatın tasarımı, alçak profilli bir üst güverte ve düzenli bir güverte ile modern bir profil etrafında toplanıyor. Briand, gövde tasarımını maksimum verimlilik için optimize etti ve elektrik üretmek için pervaneyi döndürmek üzere teknenin yanından geçen suyun hareketini kullanan bir alternatör kurmayı önerdi.

Briand şöyle açıklıyor: “Benim yat tasarım felsefem, yenilikçi mühendisliği, şık çizgileri, minimalizmi ve performans odaklı lüksü birleştiriyor. Kaze, gemide optimum konfor için en son navigasyon ve otomasyon teknolojilerinin yanı sıra üst düzey kaplamalara sahip olacak. Bir tekneyi güzel, pratik ve kullanımı kolay yapan, modern teknolojinin ve zamansız ilkelerin bu birleşimidir.” dedi.

Briand en çok yüksek verimli Vitruvius Yatları üzerindeki bu çalışmasıyla tanınır ve bu gövde tasarımı, 54,9 metrelik Shinkai de dahil olmak üzere bir dizi süper yatta bulunmakta.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken