Yelken

Radikal sıfır emisyonlu 30 metrelik katamaran Domus Cat tanıtıldı

0

Van Geest Design ve Rob Doyle Design, Domus Cat adlı 16,3 metrelik yeni bir 30 metrelik konsept katamaranı sunmak için bir araya geldi. Domus trimaran konseptinden gelen olumlu pazar tepkisinin ardından, yeni süper yat tasarımı, güneş enerjisi, hidro rejenerasyon ve yakıt hücresi teknolojisinin bir kombinasyonu sayesinde sıfır emisyonlu seyirle birlikte aynı hacimlerde iç alan sunmayı amaçlıyor.

Tasarım stüdyoları, Domus Cat’in 40 – 45 metre uzunluğundaki geleneksel tek gövdeli motorlu yatlara eşdeğer taban alanına sahip olacağını ve çift gövde tasarımının çok düşük topuk açılarında yelken açmasına izin vererek konukların konforunu artıracağını ve şansını azaltacağını iddia ediyor.

Tasarım stüdyoları Rob Doyle ve Van Geest, 60’tan fazla süper yatın tasarımı, mimarisi ve mühendisliği ile ilgilendiler ve bu deneyimi Domus Cat’e aktardılar. Tasarımcılar ortak bir bildiride, “Tek katlı düzende çok hantal görünmeden tasarlayabileceğimiz en küçük teknenin ne olacağını inceledik” dedi. “Rob Doyle Design gemi mimarisine, performansına ve yapısal fizibilitelere odaklanırken, Van Geest Design stil ve yerleşim planlarını geliştirdi.”

Stüdyoya göre yatın yapısı, katamaranın piyasadaki diğer katamaranlardan çok daha geniş bir kirişe sahip olmasına izin verirken aynı zamanda farklı stil seçeneklerine de izin veriyor. Güneş panelleri için alanın yanı sıra, açık üst güverte alanı, hem gölgede hem de güneşte çeşitli oturma ve dinlenme alanları ve bir jakuzi ile yaşanabilir alana ayrılmıştır.

Katamaran iç bölümde, ışık ve hava akışı sağlamak için açılıp kapatılabilen güneş panelli iki panjurlu alana sahip “villa tarzı” tek katlı bir yaşam alanına ev sahipliği yapıyor. Kapalı bir kıç güverte, iki yan balkonla tamamlanan bir sahil dinlenme alanı oluşturur.

İç sosyal alanlar arasında bir yemek alanı, salon alanı ve oturma alanı bulunmakta. Merdivenler, gövdelerdeki konaklama birimlerine erişim sağlar ve merkez hattında, yukarıdaki “uzay güvertesine” doğrudan erişim sağlayan bir iç kaptan köşkü bulunur.

İskele tarafındaki gövde, tüm mürettebatı, kadırgayı, yemekhaneyi, hizmetleri ve geniş teknik ve depolama alanlarını barındırır. Sancak tarafındaki gövde, ek misafir kamaraları ve diğer hizmet alanlarını barındırır. Yattaki iç mekan toplamda 224 metrekaredir.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken