Yelken

Sıfır emisyonu hedefleyen 40 metrelik trimaran konsepti Domus tanıtıldı

0

Van Geest Design ve Rob Doyle Design, 40 metrelik yeni bir yelkenli trimaran konsepti olan Domus’u sunmak için güçlerini birleştirdi. Süperyat, 60 metrelik bir motoryata rakip olacak bir iç hacme sahip ve 750 GT’nin üzerinde ilk ‘sıfır emisyonlu’ yat olmayı hedefliyor.

Latince adı bir atriyum etrafında inşa edilmiş tek katlı ev anlamına gelen Domus, bu tasarım özelliğini teknede ferah bir his yaratmak için kullanıyor. Domus, gerçekten benzersiz bir tasarım yaratmak için hız, alan ve çevreye duyarlı seyir özelliklerini bir araya getiriyor. Hava koşullarına dayanıklı gövdenin sudan çıkmasına izin vermek için iki derece eğilecek şekilde tasarlanmış, böylece sürtünmeyi azaltıyor ve performansı arttırıyor.

İşbirlikçi tasarım ekipleri, bir katamaranla karşılaştırıldığında maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için bir trimaran inşa etmeyi seçti. Domus, işleri basitleştirmek için tüm sistemlere ve mühendisliğe, tıpkı normal bir yapı gibi, merkezi gövdede sahip. Yatta tüm arma kuvvetleri ana gövde tarafından alınır, böylece kiriş yapılarını daha basit tutar ve genel yapı daha düzdür.

Domus, ana misafir alanlarının tümü tek bir güvertede olmak üzere iki güverte arasında bölünmüş 783 metrekarelik bir alanı kaplamakta. Dört VIP’li altı misafir kamarası ve kendi özel salonunu da içeren iki geniş yat sahibinin süiti ile donatılmış.

Domus, kendisine düşük veya sıfır emisyonlu sınırsız bir menzil sağlayan güneş enerjisi, hidro rejenerasyon ve hidrojen yakıt hücrelerinin benzersiz bir kombinasyonunu kullanıyor. Domus, gündüz saatlerinde güç sağlamasına ve geceleri pil sistemine geçmesine izin veren optimize edilmiş bir güneş enerjisi ve pil depolama sistemine sahip, yani demir atarken düşük emisyonlarla sessizdir.

Domus’ta sinema odası ve spor salonu da dahil olmak üzere birçok olanak bulunmakta. Salonunda bir bar bulunuyor ve spa alanı ayrıca bir yüzme havuzuna ev sahipliği yapıyor.

Domus’un arkasındaki ekip, 60’tan fazla süperyatın tasarımında yer aldı ve böyle bir projeyi üstlenme güvenini sağlayan kapsamlı ayrıntılı tasarım deneyimine, bilgisine ve verilerine sahip durumda.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken