Yelken

Simonis Voogd, performans katamaran pazarına şık bir şekilde girdi

0

Bir süredir bu büyüyen sektördeki gelişmeleri izleyen Güney Afrikalı ve Hollandalı ortak tasarımcılar Simonis Voogd çok gövdeli performans alanına girdi.

Performans lüks katamaran pazarı, bu sektöre birçok yeni tasarımcı ve inşaatçının girmesiyle hızla büyüyor.

Aralık 2018’de Bob Hayward ve Leon Scheepers, kısa süre önce Güney Afrika, Knysna’daki Harvey Yachts tersanesini satın almış ve Simonis Voogd tarafından tasarlanan 60 metrelik bir karbon katamaranı inşa ettirmişti. Cape Town’da Alex Simonis ile tersanenin bir sonraki adımda hangi projeyi üstlenmesi gerektiğini tartışmak için yapılan bir toplantı, yeni bir dünyaca ünlü marka olmayı amaçladıkları Kinetik Katamaranlar’ın nasıl başlatılacağına dair bir tartışmaya dönüştü.

Hem karbon katkılı kompozitlerde hem de geleneksel malzemelerde uygun maliyetli tekne yapımında güçlü bir kültürel mirasa sahip olan firma, boyut olarak büyümek için küçük bir pazara hitap ederken, küçülmek daha geniş bir çekiciliğe, ancak daha fazla fiyat duyarlılığına ve özelliklerde daha az esnekliğe sahip olacak.

Leon Scheepers, “Performanslı karbon kedileri üreten yarı özel bir avluyuz,” diyor “bu nedenle, seri üretim teknelerinden doğal olarak daha pahalıyız. Yolculuk yapan bir çiftin rahatça idare etmesi için üst sınır olduğu için 55 fit doğru hedef gibi görünüyordu ve tekneyi 55 fit altında tutmak bazı bölgelerde marina rıhtım boşluklarına yardımcı olabilirdi. 50 ft’e küçülmek bizi daha fazla alıcıya ulaştırabilir, ancak insanlar yine de tekneyi kürek tahtaları, dalış malzemeleri, çamaşır kurutma makinesi vb. ile yüklemek isteyecekler. Bu nedenle, bu aralığın daha yüksek ucunda kalmanın daha iyi olduğuna karar verdik.” dedi.

Scheepers ayrıca, “Sağlıklı bir tartışmadan sonra, yarıştığınız yüksek performanslı okyanus kruvazörleri üretmeye karar verdik” diyor. “Katamaranların konforuyla ilgilenen, ancak yelken açmak için hızlı, duyarlı ve eğlenceli bir tekne isteyen tek gövdeli denizcileri ve daha hızlı bir tekne için ticaret yapmak isteyen katamaran denizcileri hedeflemek istiyoruz. Teknelerimiz rahat olacak ancak onları hafif tutacağız ve mümkün olduğunca kolay yelken açacağız. ” dedi.

Simonis Voogd’un 53-55ft arasında yarışa uygun bir seyir tasarımı yaratma talimatı, mantıklı bir taleple geldi ve geliştirildi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken