Yelken

Solaris Yachts, yeni Mini-Maxi Solaris 60’ı tanıttı

0

Solaris Yachts, 1974’ten beri denizciler için tekneler tasarlamakta ve üretmekte. Çok sağlam, güvenli ve konforlu tekneler üretiyor. Tersane, yapımında en ileri teknolojileri, detaylarda ve tamamlamada en geleneksel işçiliği kullanıyor.

Solaris Yachts bugün yeni 60 modelini sunuyor. Solaris 60’ın su hatları, Javier Soto Acebal’in 18 metrelik Mini-Maxi’ye uygulanan en son tasarım ifadesini temsil ediyor ve bu da mükemmel dengeli bir gövde, yüksek performans ve dalgalar üzerinde yumuşak navigasyon, tüm benzersiz Solaris inşaat tekniğinin standartlarını yansıtıyor.

Solaris 60, toplam uzunluğu 18,31 metre olan bir Mini-Maxi, yani yüksek performanslı bir yelkenli yaratma fikriyle doğdu. Bu uzunluk, teknenin Porto Cervo’daki yıllık ana etkinlik de dahil olmak üzere Mini-Maxi sınıfındaki açık deniz yarışlarına katılmasına izin veriyor.

Direksiyon simidine yakın ve kolay erişilebilen dört vinç, dümencinin direksiyon konumundan rahatça manevra yapmasını sağlıyor. Gennaker ve Code0 için karbon bowsprit pruvaya entegre edilmişken, kendinden yapışkanlı jib, zarif bir şekilde korunan fonksiyonel paleti ile puntalamayı basitleştiriyor.

Binnacles konumu, kıç kısımdaki tırabzanların indirilmesine ve yan güvertelere çıkmak için iki adımda yükseltilmesine izin verir. Ayrıca, sterling tekerleklerinin limanda ve manevrada da konumu, dümencinin herhangi bir engel olmaksızın engelsiz bir görüşe sahip olmasını sağlar. Ön bölümde, bölmelerden ayrılmış duşlu bir banyo ile donatılmış mürettebat kamarası da titizlikle düşünülmüş ve incelenmiş, teknede yüksek mahremiyet ve bağımsızlık korunmuş. Kıç yatırması, daha fazla dönme hareketi olmadan doğrudan ihaleyi barındırabilen büyük bir garaj içerir.

Serideki tüm modellerde olduğu gibi, standart yelkenlilerin üretiminde benzersiz olan ve gövdeye sağlamlık, deforme olmama ve monolitik rijitlik kazandıran özel Solaris yapım tekniği standartlarına göre üretim yapılmaktadır. Tüm perdeler, gövde ve her şeyden önce güverte ile sağlam bir şekilde katmanlanmış. Teknenin alt ve yan kısımlarının tüm zeminleri ve direkleri, dolgu ve silikon ile yapıştırılmış karşı kalıplar kullanılmadan gövdeye katmanlanmış. Tüm mobilyalar, fiberglas katmanlarla gövdeye yapıştırılmış. Zincir plakaları çelikten değil, 40 kat tek yönlü cam ve karbon kumaştan oluşan kompozit malzemeden yapılmış. Tek bir malzeme olan fiberglasın kullanılması sayesinde elde edilen monolitik yapısal süreklilik, rüzgarın yelken planında, denizin teknede ve ampulün düzleştirme yükünün neden olduğu deformasyonları kökünden ortadan kaldırır, gıcırdamaları ortadan kaldırır, seyir sırasında kapanmaya çalışan kapılar ve zamanla oluşan çatlaklar, tekneyi her türlü deniz ve rüzgar koşulunda deformasyon ve bükülmelere karşı dayanıklı hale getirir.

Bu monolitik yapısal sağlamlığın sonucu, teknenin beş kilit noktasının montajı için dolgu ve silikon içermeyen ve karşı kalıplar içermeyen tek bir malzeme olan fiberglasın kullanılmasıyla elde edilir: ana bölme; zincir plakaları; zeminler ve direkler; direk tabanı; omurga bağlantısı. Tüm bu gizli nitelikler, detaylara gösterilen özenle birleştiğinde, Solaris teknelerini performans kruvazörleri alanında benzersiz kılan unsurlardır.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken