Yelken

Southern Wind, dördüncü SW105 model yelkenli yatı Taniwha’yı piyasaya sürdü

0

Güney Afrika tersanesi Southern Wind, Taniwha adı verilen dördüncü SW105 yelkenli süper yatını denize indirdi.

32 metrelik süper yat, ilk kez “tutkulu bir yatçı” olarak tanımlanan Southern Wind müşterisine satıldıktan sonra Cape Town’da denize indirildi. Farr Yacht Design ve Nauta Design tarafından tasarlanan yat, “zarif ve hızlı bir bluewater kruvazörü” olarak tanımlanıyor. Taniwha, yatın çekişini 5,9 metreden 3,8 metreye düşüren bir kaldırma omurgası dahil olmak üzere bir GT (Gran Turismo) güverte yapılandırması, “cömert yelken planı” ve “hafif yapılandırma” özelliklerine sahip.

Nauta Design’dan Massimo Gino projeyle ilgili şunları söyledi: “Bu yeni güverte tasarımı, kompozit yapım yöntemleriyle ve yarış yat stiliyle yönlendirilen yenilikçi ve temiz bir görünüme sahip. GT tasarımımızın saf bir tasarımın ifadesi olan kavramların temeli sağlam bir tasarıma dayandığı için başarılı bir yeni stil olacağını düşünüyoruz.” Gino şunları ekledi: “İç tasarım %100 yeni. En son yatlarımızda geliştirdiğimiz iyi planlanmış malzeme ve geometri karışımının sonucudur. Zarif ve mütevazı ama asla tahmin edilemez. “

Tersane, yatta ağırlık optimizasyonuna özel önem verdi ve bu da tam bir karbon gövde ile sonuçlandı. Hidrolik ve elektrik güç yönetim sistemleri de bilinçli olarak hafif tutulmuş. Bu değişiklikler, serideki ilk üç gövdeye kıyasla üç tondan fazla yer değiştirme azalması ile sonuçlandı.

Teknede konaklama, üç kabinde toplam altı misafir içindir; önde bir sahip kabini ve salonun arkasında iki misafir kabini, bir VIP ve bir ikiz. Tüm misafir kabinleri en-suite’tir. Bu arada kıçtaki mürettebat alanı, bir en-suite kaptan kabini de dahil olmak üzere toplam beş personelin konaklamasına izin veriyor. “Ev benzeri” olarak tanımlanan iç mekanda ayrıca bir dizi çevre dostu malzemede kullanıldı.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken