Yelken

Sunreef Yachts, geliştirilmekte olan yeni sıfır emisyonlu katamaranın ilk görüntülerini ortaya çıkardı

0

Polonyalı tersane Sunreef Yachts, Zero Cat adlı sıfır emisyonlu katamaranının ilk görüntülerini yayınladı. Tersane, temiz hidrojen üreterek “daha temiz ve daha yeşil yatçılık çözümleri” keşfetme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit ediyor.

Şu anda Sunreef’in Ar-Ge departmanıyla birlikte geliştirilmekte olan yeni yelkenli süper yat, 27 metreyi aşan uzunluğa sahip olacak ve yeni bir çevre bilincine sahip seyir standardı için hidrojen gücünü elektrikli tahrik sistemiyle birleştirmeyi hedefliyor. Net sıfır emisyon üretecek, nitrojen oksit veya sülfür oksit üretmeyecek.

Tersaneye göre Zero Cat, teknede yeşil metanolden elde edilen kendi hidrojenini üretmek için bir hidrojen jeneratörü barındıracak ve bu jeneratör, yatın enerji gereksinimlerinin büyük bir kısmına güç sağlamak için kullanılacak. Diğer avantajlar arasında düşük gürültü ve titreşim seviyeleri bulunuyor.

Ek yeşil enerji, gövdeye ve üst yapıya güneş pillerinin yerleştirildiği yerleşik güneş enerjisi sisteminden gelecek. Güç karışımı, klima, su yapıcılar ve araç içi elektronikler de dahil olmak üzere hem elektrikli tahrik hem de otel yükü için sıfır emisyonlu enerji üretmek için kullanılan bir yakıt hücresi sistemini besliyor.

Sunreef’in kurucu ortağı ve CTO’su Nicolas Lapp yaptığı açıklamada, “Amacımız, seçici müşterilere olağanüstü bir sıfır emisyonlu yelken deneyimi sunarak sektörde devrim yaratmaktır.” dedi. “Bu proje, okyanuslarımızı ve denizlerin doğal güzelliğini korumaya yönelik süregelen kararlılığımızda bir kilometre taşını temsil ediyor.” diye ekledi.

Zero Cat, Sunreef’in, Ultima olarak bilinen yeni bir hibrit motorlu katamaran serisi ve pasifik ötesi yeteneklere sahip yeni bir 33M Explorer Eco modeli de dahil olmak üzere bir dizi yeni proje duyurusunun ardından geldi. Tersanenin şu anda siparişte olan 13 siparişi var ve teslimatlar 2025’e kadar uzatılacak.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken