Yelken

Yelkenli yat Pelagic 77, suya indirildi

0

23 metrelik yelkenli yat Pelagic 77 denize indirildi ve Antarktika’daki en yüksek dağın adını taşıyan Antarktika Vinson adını aldı.

Süper yat, 2019 yazından beri yapım aşamasında olan KM YachtBuilders’ın Makkum tersanesinde pazartesi sabahı suya indirildi. Sağlam bir sabit omurga ve buza dayanacak şekilde güçlendirilmiş bir gövde ve güverte yapısı ile Pelagic 77, yelken için inşa edildi.

Yat, Tony Castro Design tarafından tasarlandı ve maceracı Skip Novak’ın ilk 14 yıllık yüksek enlem yelkeninin bir sonucu olan 22 metrelik Pelagic Australis’in bir evrimi olarak kaleme alındı.

MCM’nin kurucusu Peter Wilson, tasarım hakkında şunları söyledi: “Bir sefer yelkenli yatının, gelişmiş özerklik, kullanım kolaylığı, basit bir yelken planı ve güvenilir tekne üstü sistemler ve sağlamlık dahil olmak üzere belirli kriterlere göre tasarlanması ve inşa edilmesi gerekiyor. Pelagic 77, tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak tasarlandı.” dedi.

6,2 metre beam genişliğine sahip olan yatta, bambu mobilyalarla dolu bir iç tasarıma sahip, konuk alanlarının çoğunu oluşturan, rahat bir yaşam alanı ve kıç mutfağı olan geniş bir pilothouse bulunmakta. Konaklama yerleri ise pilothouse önünde altı adet çift kişilik kabinden oluşmakta.

Antarktika Vinson şimdi deniz denemeleri yapacağı Kuzey Atlantik’e gidecek. Tekne daha sonra Güney Şili’deki Puerto Williams merkezli charter seferleri için ve deneyimli Şilili sahibi tarafından özel kullanım için değerlendirilecek.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken