Yelken

Yeşil hidrojenle çalışan karbon nötr mono-cat H2R-Evolution tanıtıldı

0

Erick Leclerc ve Anna Matesic tarafından kurulan Fransız start-up InLight Evolution, H2R-Evolution adlı yeşil hidrojenle çalışan 48 metrelik bir süper yat konseptini sundu.

“Mono-Cat” olarak tanımlanan emisyonsuz tekne, deniz mimarı Nicolas Fouroux ve tasarımcı Clifford Denn ile birlikte tasarlandı ve Eylül 2021’de Cannes Yachting Festivali’nde GLAM Yatçılık Günü sırasında ortaya çıktı.

Konseptin sıfır karbonlu hibrit tahrik sistemi, “elektrolizörler” kullanarak deniz suyunu hidrojene dönüştürüyor ve ayrıca güneş panelleri ve “seyir sırasında tam özerkliğe” izin veren gelgit türbinleri içeriyor. Aynı şekilde, konseptin sessiz tahrik sistemi aracılığıyla gürültü kirliliğinin olmaması da çevreci kimliklerine katkıda bulunuyor.

Konsept hakkında konuşan tasarımcı Eric Leclerc, “Projemiz yatçılığa farklı bir yaklaşım sunmayı amaçlıyor. Hidrojeni oluşturup sıkıştırabilir ve sonra onu tekrar elektriğe dönüştürebilir. Leclerc’e göre, H2R-Evolution’ın ilhamı, “ufukta CO2 ve sülfitlerden oluşan büyük bir sarı kirlilik bulutu gördüğünde geldi. Bu tekne, yeni bir yeşil tüketim biçimini taahhüt etmek isteyen müşteriler için tasarlanmıştır.” dedi.

H2R-Evolution’ın çevre dostu tasarımı, tersane MB92 Group’un, endüstrinin dünya okyanuslarını kurtarmak için “hareketini temizlemek için on yılı” olduğunu belirten bir raporu yayınlamasıyla ortaya çıktı.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Yelken