Motoryat

47 metrelik Heesen üretimi motoryat Atina’nın onarım çalışmalarına başlandı

0

47 metrelik Heesen motoryatı Atina, Türkiye’deki FDC Yachts’ta büyük onarım çalışmalarına başladı.

2008 yılında inşa edilen Atina, lansmanından bu yana Elandess, Raasta ve son olarak Naseem gibi birçok isimle denize açıldı. Haziran 2021’de ise yeni bir sahibine satıldı ve şimdi Red Yacht Design’ın tasarım uzmanlığıyla altı aylık kapsamlı bir yenileme sürecine girdi.

Yenileme çalışmaları, konuklara daha iyi dinlenme alanları, yeni bir hardtop ve navigasyon direği ve komple dış cephe boyası sunmak için dış güverte düzeninde “büyük değişiklikleri” içerecek.

Red Yacht Design’ın tasarım direktörü ve kurucu ortağı Cana Gokhan, amaçlarının, tekne sahibinin isteği üzerine güneşlenme güvertesine odaklanarak Atina’nın dış alanlarından en iyi şekilde yararlanmak olduğunu söyledi. Güverte, direğin önüne yerleştirilmiş daha büyük bir havuz, partiler veya spor etkinlikleri için (bir TV eklenmiş) 12 kişiye kadar oturabilen muazzam bir bar ile yeniden tasarlandı. Bar, tekne sahibinin barda mürettebatın dolaşımından uzakta çalışabilmesi için özel olarak düzenlenmiş.

Başlangıçta serbest duran şezlonglarla boş bırakılan güneşlenme terasının kıç alanı, sabit kanepeler ve güneşlenme minderleri ile yeniden tasarlandı. Üst bölümde, yeni bir hardtop ve direk, üst yapının mevcut hatlarıyla bütünleşirken daha modern olacak şekilde tasarlandı. Bu bölüme rüzgardan korunma ve teknedeki konuklara daha yüksek derecede mahremiyet sağlamak için yan pencereler eklendi.

Teknenin diğer bölümlerinde ise; köprü güvertesi, bir akşam yemeğinden sonra “takılmak” için daha geniş bir salon alanı barındıracak şekilde yeniden tasarlanırken, garaj, kıç yatırma kapısına eklenen elektrikli bir yüzme merdiveni ile standart bir beach club ve spor salonuna dönüştürülecek. Jet skiler ise artık ön güvertedeki bölümde saklanacak.

Red Yacht Design tarafından yapılan yeni bir iç mekan, baştan sona yeni bir eğlence sistemi ile birlikte, tekne sahibi ile yakın işbirliği içinde tasarlanan revize edilmiş bir üst salona sahip. Süper yatta yapılacak diğer işler arasında makinelerin elden geçirilmesi, ana motorların ve jeneratörlerin yeniden inşası, kaptan köşkü ve makine dairesinde yapılacak teknik iyileştirmeler yer alıyor.

Yeni proje hakkında konuşan FDC Yachts’ın yönetici ortağı Eyüp Özbelen, “Atina, bu yılın en heyecan verici refit projelerinden biri. Sahibi, refit ve tasarım sürecinde konforlu, yenilikçi ve ilham verici bir çalışma istedi. Dolayısıyla, FDC Yachts ve tedarikçileri, tekne sahibinin taleplerini gerçeğe dönüştürmek için yakın ve sıkı çalışıyor.” dedi.

Yenilemenin Haziran 2022’de tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat