Motoryat

65 metrelik “Orca” projesi doğadan ilham alan yenilik

0

Rosetti’nin 65 metrelik yeni ‘Orca’ projesi olan gezi yatı doğadan ilham alarak yapıldı. Teknenin bu özellikleri, etrafı saran cam, sıradışı üstyapı stili ve uzun bir sırt yüzgecine benzeyen bir radar direği ile teknenin profilinde açıkça görülmekte.

“Teknenin organik tasarım özellikleri yunus ailesinin en büyük ve en güçlü üyesi olan orca diğer bir adıyla katil balinayı taklit ediyor,” diyor. Rosetti Superyachts CEO’su Fulvio Dodich. Siyah-beyaz renkleriyle anında tanınabilen bu deniz memelileri, dünyanın okyanuslarını Kuzey Kutbu ve Antarktik’ten tropiklere kadar geziyorlar.

Proje Orca, deniz alanındaki iki uzman grubu arasındaki işbirliğinin sonucudur. İlk olarak Rosetti Superyachts, Rosetti Marino SpA’nın bir parçası olarak 160 metrelik kuru havuz ve iki adet 100 metrelik inşaat hangarı dahil olmak üzere tesislere erişimi olan yüksek teknoloji ürünü çalışan gemilerin inşasında kilit rol oynuyor. Meccano Mühendislik ise, son 20 yıldır denizcilik, gemi yapımı ve enerji sektörlerinde uzmanlaşmış mühendislik ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

12 metrelik güverte genişliğine ve 1300 grosstona kadar tahmini brüt tonaja sahip olan Project Orca, dört güverte artı bir üst güverteyle tasarlandı, fakat tekne sahipleri çeşitli güverte düzenleri arasından seçim yapabiliyor. Standart versiyon kıçta açık bir ana güverteye ve helikopter pistine sahip. Alternatif olarak, bu bölge yükseltilen bir helikopter pisti olarak havuz ve spa alanına dönüştürülebiliyor.

Ana güverte içi büyük bir ana salon, yemek odası ve geniş bir VIP süitiyle konuk alanına ev sahipliği yapıyor. Havuz tarafında ayrıca mutfak ve mürettebat hizmetleri bulunuyor.

Köprü güvertesinde ise kendi banyosu, gömme dolaplar, bir çalışma alanı ve büyük bir spor salonu içeren bir daire bulunuyor.

Geniş güneşlenme terası, eksiksiz yemek olanakları, bar ve konuklar için asansör erişimi olan mürettebat alanı ise mürettebat için ayrı merdivenlerle donatılmıştır.

İkiz CAT 3512 motorlarla çalışan Project Orca’nın, 11 deniz mili hızda yaklaşık 5.000 mil menzile sahip olması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat