Motoryat

ABD’nin en eski tersanesi, Vita’nın elektrikli amiral gemisini inşa ediyor

0

Elektrikli tekne üreticisi Vita, 10,5 metrelik (34 fit, 5 inç) amiral gemisi LION’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski tersane olan Maine, East Boothbay’daki Hodgdon Yachts’ta inşa edileceğini duyurdu.

1816’da kurulan ve halen aileye ait olan Hodgdon Yachts, süper yatlar için ihaleler yapmakla ünlü ve şimdi, elektrikli tekneler üreten artan sayıda üreticiye katılmaktadır.

2017 yılında kurulan ve iki bölüme (Vita Yachts ve Vita Power) ayrılan Vita, ilk prototipi olarak Vita IX adlı 9 metrelik bir tekne çıkardı. Bu tekne, 2018 Monaco Energy Boat Challenge’da hız ve dayanıklılık sınıflarını kazandı. 10 metrelik Electrix günlük tekne prototipi, bir yıl sonra Monaco’da da başarı sağladı.

Vita, LION’u amiral gemisi modeli olarak 2020’de tanıttı. Vita Power’ın 590 tepe beygir gücü sağlayan V4 elektrik motorundan gelen tahrikle, günlük teknenin 35 knot’u aşan hızlara ulaşması ve 22 knot’ta seyir yapması bekleniyor.

Vita’ya göre, LION yaklaşık bir buçuk saat boyunca 22 knot’ta seyredebilmelidir. Farklı hızlarda, teknenin tek bir şarjla tüm gün dayanabileceği bildiriliyor. Yerleşik 233 kWh pil, AC ve DC şarjı destekler ve bilgilere göre tekne, deniz hızlı şarj ağı Aqua superPower’ın yardımıyla bir DCFC’de bir saatten kısa sürede şarj edilebiliyor.

İngiltere’de Vita tarafından tasarlanan ve Milano’da BorromeodeSilva tarafından tasarlanan LION, sekiz yolcuya kadar konaklama imkanına sahip olacak. Yemek alanına dönüştürülebilecek olan kokpitinde ayrıca güneşlenme minderi, duş, yüzme merdiveni, divan, duş başlığı ve lavabolu kapalı bir kabin bulunacak.

LION’un bu yaz Güney Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde deniz denemelerine başlaması planlanıyor. Vita Yachts Division CEO’su Rory Trahair bir basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Vizyonumuz, kullanıcı deneyimi, performans ve işlevsellik açısından hiçbir ödün vermeyen ve aynı zamanda faaliyet gösterdiği deniz ortamı üzerinde mümkün olan en az etkiyi sağlayan bir tekne yaratmaktı” dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat