Motoryat

Açık arttırmada satılan süperyat Axioma Türkiye’ye gidiyor

0

72 metrelik süperyat Axioma, Cebelitarık’taki rıhtımından ayrıldı ve AIS’ye (otomatik tanımlama sistemleri) göre şu anda yeni mülkiyeti altında Türkiye’ye gidiyor. Bu, yatın geçen yılın Mart ayında tutuklanmasından bu yana gerçekleştirdiği ilk sefer ve müteakip Eylül ayındaki müzayedede 37.500.055 $ ve 63 teklif aldı.

AIS varış yerini İstanbul’un hemen güneyindeki ticari bir liman olan Gemlik olarak kaydediyor. Süperyatın Gemlik’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Dünya Yachts’ın ana tersanesine gidebileceği tahmin ediliyor. Yat tutuklanmadan önce tersane, Axioma için 48 metrelik bir destek gemisi inşa ettiğini duyurdu.

Sosyal medyadaki resimler, Axioma’nın 2.117 deniz mili yolculuğunun en azından bir kısmını yedekte çektiğini gösteriyor.

Axioma, 23 Ağustos’ta Cebelitarık Admiralty Mahkemesi tarafından müzayedede Howe Robinson’ın satışı üstlendiği özel bir müzayede kapsamında satıldı.

Bu satış, gelişmiş durum tespiti sürecinden geçtikten sonra 27 Eylül’de tamamlandı. Mahkeme, “fonların, satışın Lloyd’s List’te ilan edildiği tarihten itibaren 60 gün süreyle Mahkemede kalacağını” onayladı.

Mahkeme sözcüsü, “Tekneye veya satış gelirlerine karşı hak talebinde bulunan herhangi bir kişinin, söz konusu sürenin sona ermesinden önce bir talepte bulunması gerekir” dedi.

Müzayede, süperyatın Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle Mart ayı sonunda tutuklanmasının ardından gerçekleşti. Yaptırımların uygulanmaya başladığı 2022’den bu yana satışa çıkan ilk Rus süper yat oldu. Yatın eski sahibinin Avrupa Birliği’nin yaptırım uygulanan kişiler listesine eklenmesinin ardından ortaya çıkan bir kredi ihlalinin ardından müzayedeye çıkarıldığı anlaşılıyor.

Müzayededen günler önce, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından verilen bir lisans, ABD’deki alıcıların satışa katılmasına izin verdi.

Axioma, 2013 yılında Dunya Yachts tarafından inşa edilmiş ve Kızıl Meydan adı altında teslim edilmiş. Sürekli dolu bir takvimle yıllar boyunca oldukça popüler ve çok yönlü bir kiralama platformu olduğunu kanıtladı. Yat, 20 kişilik bir mürettebatı tamamlayan altı kabinde 12 kişiye kadar konaklama imkanı sunuyor. Yıllar boyunca titizlikle bakımı yapıldı, en son 2020’de yata parlak yeni bir gövde rengi veren tam ölçekli bir yenileme yapıldı.

Teknede göze çarpan özellikler arasında bir 3D sinema odası ve yüzme platformuna bakan kıç güvertede geniş bir yüzme havuzu yer alıyor. Üst güverte kıç tarafında ikinci bir jakuzi ve güverte boyunca çok çeşitli gölgeli ve gölgesiz açık hava alanları bulunmaktadır.

Yatın iç mekanları, ona hacmini ve doğal ışığını tamamlayan şık, tek renkli bir görünüm veren efsanevi tasarımcı Alberto Pinto tarafından yapılmış. Asma kat alanına sahip iki kat yüksekliğinde bir ana salona ve tavan pencereli özel bir tekne sahibinin güvertesine sahiptir.

Yat kendisine 18 knot azami hız sağlayan ve ABS sınıfına sahip ikiz Caterpillar motorları tarafından desteklenmekte. Süperyat, rezerv fiyatı olmadan listelendi ve nihai müzayede fiyatı hiçbir zaman açıklanmadı. Alıcının kimliği de gizlendi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat