Motoryat

Alia Yachts’dan 41 metrelik tasarım ödüllü süper yat “Rüya”

0

Alia Yachts, 2008 yılından bu yana yüksek kaliteli yatlar yapmakta, Türk yat üreticisi bu felsefeyi Rüya ile başka bir seviyeye taşıdı 41,30 metrelik tamamen özel süper yat Rüya, tersanenin özel gurur ve sevinç kaynağı olmuş durumda.

Tasarım ödülü kazanan Rüya 499 Grostonluk brüt tonaj ile inşa edilmiş yüksek hacimli üç katlı motor yattır. Sahibinin “rüyası”, ailenin yatlarını dünyanın herhangi bir yerinde kullanmasına izin verecek basitlikte, işlevsel ve zamansız bir tasarım gerçekleştirmekti.

Tersane başkanı Gökhan Çelik, “Tüm malzemelerde projeler sunabiliyoruz: çelik, alüminyum ve CTP”. “Özellikle şirket bünyesindeki çekirdek kompozitler konusunda uzmanlaştık. Teknenin sahibi, bu uzun deneyimden faydalanmayı ve GRP yapısını belirlemeyi seçti çünkü nihai dayanıklılık istedi.”

Dış Tasarım

Tasarımcı Sam Sorgiovanni dış tasarımda başarıyı, çeşitli kullanım alanlarını taze ve açık tutmak için şık ve iyi orantılı bir dış cephe oluşturarak başardı.

Tekneye bindiğinizde Rüya’nın aslında 42 metre işaretinin altında olduğuna inanmak zor. Muhteşem bir 93 metrekarelik güneşlenme terası, genellikle sadece 50 metre üzeri teknelerde bulunan ve 10 kişilik jakuzi, tam bar ve en üst güvertede bulunan geniş aile yemek alanı.

Ön güvertede ise konukların Rüya’nın özel ekibi tarafından sunulan taze yapılmış bir kokteyl yudumlarken panoramik manzaranın keyfini çıkarabileceği rahat bir ek alan bulunmakta.

İç Mekan Tasarımı

Alia tavan için bambu karolar ve yer için soluk halılarla düz abanoz şeritleri kullandı. Bu tavan, hoparlörleri ve klima kanallarını gizleyen bambu panjurlarla çerçevelendirilmiş ve her biri el yapımı. Hem zeminde hem de tavanda sağlam görünümlü Tazmanya meşesi çelik fırçalanmış ve daha sonra doğal dokusunu ortaya çıkarmak için saten verniklenmiş.

Yattaki özel mobilyalar, Alia Yachts’ın yarattıklarıyla sunulan benzersizliğin bir başka göstergesi.

Büyük süitte her iki tarafta büyük pencereler, süit içindeki genişlik hissini arttırıyo. Alt güvertede alt katta dört konuk kabini daha bulunabiliyor ve bu da Rüya’da toplam 10 konuk için konaklama imkanı sunuyor.

Van Oossanen Naval Architects, geminin mühendislik ve su hattı altı özelliklerini geliştirdi. İkiz Caterpillar C32 ACERT motorlarıyla güçlendirilen Rüya, 10 knotta seyrederken 4.116 nm aralığında maksimum 14 knot hız kapasitesine sahip.

Teknik Özellikler

Tam Uzunluk 41.29 metre
Beam 8.95 metre
Draft 2.40 metre
Konaklama 12 Konuk + 9 Mürettebat
Motorlar 2 x CAT C32 ACERT

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat