Motoryat

Baikal Yachts Group, iki adet 86 metrelik süper yat konseptini sunuyor

0

Baikal Yachts Group, iki kardeş süper yat konsepti için tasarımlarını ortaya çıkardı. Her iki süperyatta benzer konfigürasyonları paylaşıyor, ancak farklı seyir alanları göz önünde bulunduruluyor; biri güney enlemleri için, diğeri kuzey enlemleri için.

Baykal 86 Explorer ve Baikal 86 Expedition olmak üzere iki yatın her biri altı güverteye, 16 metrelik bir genişliğe ve önde ve kıçta ikiz helikopter pistleriyle 3,5 metrelik drafta sahip.

Her iki süperyat dramatik bir dik çizgiye ve çelik gövde ile alüminyum üst yapı arasında bembeyaz, mat gri ve cilalı krom kontrastlarına sahip. Ancak kaşif modelinde yuvarlak pencereler ve daha yumuşak hatlar bulunurken, keşif modeli kare şekilleri ve daha köşeli geometrileri tercih ediyor. Her iki süperyatta bir çift dizel-elektrik motorla çalıştırılacak.

Yüksek rakımlı seyir ile el ele gelen zorlu koşulların üstesinden gelebilecek bir buzkıran olarak tasarlanan Baikal 86 Expedition, kapalı yüzme havuzu ve helikopter kayması ve diğer kara gezileri için uygun iki helikopter pisti ile donatılmıştır. Yatta iç hacimler, dış güverte alanına göre tercih ediliyor ve geniş bir ana güverte yüzme havuzu yerine, model bu alanı büyük botları taşımak için kullanıyor.

İki yat karşılaştırıldığında, Baikal 86 Explorer, ana güvertede bir açık yüzme havuzu ve kaptan güvertesinde iki jakuzi ile hoş sıcak hava için bol miktarda açık alana sahip. Bu model ayrıca ek bir helikopter hangarı ile donatılmış.

Her iki projedeki ortak özellikler arasında kabin, ofis, salon, kütüphane, spor alanı ve meditasyon alanından oluşan özel bir yat sahibi dairesi yer alıyor. Bu unsurlar, bir tekne sahibinin mevsime bağlı olarak iki yat arasında geçiş yapması durumunda rahatlık ve kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Baikal 14 DS katamaran, her iki gemiye de ihale olarak hizmet verecek şekilde tasarlandı. Tasarım Rusal tarafından geliştirildi ve skandiyum elementli alüminyum alaşımdan yapılacak. Uluslararası bir tasarımcı ve mimar ekibi, iki tasarımı tek bir müşteri için geliştirdi. Baikal Yachts Group’un sahibi Sergey Gmyra, “Bu proje, müstakbel sahibi için ilginç çünkü müşteriye her iki yatı da ziyaret ederken hızlı bir uyum sağlamaya çalıştık” dedi. İç tasarımın merkezinde, sahibi hangi yatta olursa olsun “içerideki tüm alanı bilmek” ve “evinde hissetmek” olduğunu ekledi.

Baikal Yachts Group şu anda iki 86 metrelik projeyi inşa etmek için bir tersane arıyor. İki gövdenin yapımının beş yıl süreceği tahmin ediliyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat