Motoryat

Bluegame, Cannes’da güneş enerjili çok gövdeli BGM75’i tanıttı

0

Sanlorenzo’nun bir markası olan Bluegame, Cannes Yat Festivali’nde BGM75 adlı yeni bir çok gövdeli 22,7 metrelik modelini tanıttı.

Bir katamaranın avantajlarıyla tek gövdeli görünümünü korumak üzere tasarlanan BGM75, artırılmış denge, büyük hacimler ve azaltılmış yakıt tüketimi sunar. Yat, Bluegame’in BGM hattı olarak adlandırılan yeni çok gövdeli yat serisinin ilkidir.

Yatın tasarımı, Philippe Briand tarafından America’s Cup için hidrojenle çalışan Chase-Boat olarak geliştirilen bir gövde formu üzerinde çalışan Bernardo Zuccon ve Piero Lisson’dan geliyor.

Süperyatın gövde formu, BGM75’in aynı hacme sahip tek gövdeli bir gövdeden yüzde 50 daha az güç gerektirdiği ve tüm yapısal olmayan malzemeler için kullanılan diğer hafif malzemelerle birlikte karbondan yapıldığı anlamına geliyor.

Yat ayrıca güverte evine kurulabilen 56 güneş paneli sayesinde 5kW yeşil enerji üretebiliyor. Tersaneye göre yatın etiği, “tesadüfen bir değil iki gövdesi olan bir motor yat”. Ek olarak yat, modelin 8,5 metrelik kirişini en üst düzeye çıkarırken dış cephede “fütüristik” bir görünümü korumayı hedefliyor.

Sanlorenzo Ürün Stratejisi Başkanı Luca Santell, yeni modelin tek sınırlamasının “[Bluegame’in] DNA’sına sadık kalmak” olduğunu söyledi.

Modelin “güvenli ve konforlu bir sürüş için harika bir gövde tasarımına, sağlam yapıya, iyi korunan yan bölümlere, denize açık geniş plaj alanlarına, cömert ön salon alanlarına, bağlantılı kokpitlere, dümen istasyonunun optimize edilmiş konumuna sahip olduğunu” söyledi.  Model, hem Sanlorenzo hem de Bluegame’in ilk çok gövdeli tasarımı olacak.

Ameglia merkezli tersane, Cannes Yachting’in yaklaşan Amerika Kupası’nda hizmet verecek hidrojenle çalışan Chase-Boat’unun bir prototip modelini ortaya çıkarma fırsatını da değerlendirdi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat