Motoryat

BMW, 13.5 metrelik elektrikli tekneyi sunmak için teknoloji şirketiyle iş birliği yaptı

0

Otomobil devi BMW, The Icon adlı 13.5 metrelik yeni bir tekneyi sunmak için Alman teknoloji girişimi TYDE ile işbirliği yaptı. Bir vitrin olarak inşa edilen ilk ünite Avrupa’da üretildi ve bu hafta Cannes Film Festivali’nde ilk kez sahneye çıkıyor.

Pille çalışan model, maksimum 30 deniz mili hız ile 24 deniz milinde 50 deniz milinin üzerinde etkileyici bir menzile sahip. Hidrofiller, konvansiyonel bir gövdeye kıyasla verimliliği yüzde 80’e kadar artırmayı hedefliyor ve seyir halindeyken daha yüksek hızlara ve daha fazla konfora katkıda bulunuyor.

Teknenin tasarımı, “prizma benzeri” bir düzene sahip düz trimaran tarzı bir gövde ve üst yapı için merkezi bir destek ile karakterize edilir. Denizden ilham alan iki tonlu dış kısım, geceleri teknenin profilini oluşturan LED ışık şeritleriyle geliştirilmiştir.

İç kısımda, yolcuların kabin boyunca dik durmasını sağlayan “origami” tarzı bir tasarım sayesinde yat iyi bir baş yüksekliğine sahip. Kabin, ikiz salon alanlarına ve alanın sosyal alanın bir parçası olarak veya bağımsız olarak işlev görmesini sağlayan döner dümen koltuklarına sahip BMW tasarımı bir dümen istasyonuna ayrılmıştır. Dümen mahallinin merkezinde, BMW iDrive işletim sistemi gibi görünmek ve hissetmek için tasarlanmış 6k çözünürlüğe sahip 32 inç dokunmatik dijital kontrol ünitesi bulunur. Ses kontrolü de aynı sisteme entegre edilmiştir.

Kabin, suya sürekli bir bağlantı sağlayan cam panellerle çevrilidir. Bu değer, 4.5 metrelik bir alana yayılan ve kabine “olağanüstü geniş” bir giriş oluşturan kıç taraftaki yüzme platformuna kadar genişletildi.

Bir basın açıklamasında TYDE, her bir mobilya parçasının, güneş ışığını sudaki dalgalar gibi kabinin etrafına yansıtan grenli metalden yapıldığını açıkladı.

Icon ayrıca, iki kez Akademi Ödülü sahibi Hans Zimmer’in girdilerinden yararlanan Dolby Atmos sistemi ile donatılmıştır.

Tekne, “denizde CO2 içermeyen hareketliliğe ilham vermek” amacıyla “özel ve hatta ticari kullanım için öncü teknolojiye sahip bir seri ürün olarak” tasarlandı. Cannes Film Festivali süresince Vieux Port’ta sergilenecek.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat