Motoryat

DIV tekne inşa grubu, Espen Øino tasarımlı 282 metrelik “Özel Rezidans Yatı” inşa ediyor

0

Espen Øino tarafından tasarlanan “dünyanın en büyük özel konut yatına” DIV tekne inşa grubu tarafından inşa edilmesine yeşil ışık verildi.

281 metrelik mamut proje, Norveç’teki Kleven Verft tersanesinde ve Hırvatistan’daki Brodosplit tersanesinde inşa edilecek.

Brodosplit tersanesinde gerçekleştirilecek yatın çelik gövde konstrüksiyonunun inşasının büyük bir kısmında her iki tersane de işbirliği yapacak.

DIV Tekne İnşa Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Tomislav Debeljak, projenin hem Hırvat hem de Norveç hükümetlerinin “tam desteğini” aldığını söyledi. “Şirketim Ocean Residences Development tarafından başlatılan bu muhteşem özel yatın inşasında yer almaktan onur duyuyor” ve “Hem Brodosplit hem de Kleven tersanelerimizdeki tüm DIV Gemi İnşa çalışanları bu kuşak projeye ortak olmaktan ve onlarla çalışmaktan gurur duyuyor.” dedi.

Ocean Residences Development’in Başkanı ve Genel Müdürü Kristian Stensby ise şöyle ekledi: “Bu kilometre taşı, proje çizim tahtasından inşaata geçerken Njord’un gelişimindeki bir sonraki heyecan verici bölümü temsil ediyor.” ve “Dünyanın en büyük özel konut yat projesi” olarak adlandırılan Njord, İskandinav mitolojisinin deniz ve rüzgar tanrısının adını almıştır. Bu mamut 281 metrelik gövde, bir dizi katlama platformuna sahip olan geminin arka tarafında 118 özel daire ve 500 metrekarelik bir şişme marina içeriyor. Bu bölüm, Jet Ski, mini denizaltı ve geminin Riva tarzı limuzin ihalelerini yerleştirmek için kullanılabilir. Ayrıca deniz suyu kullanılan yüzme havuzu da bu bölümde bulunmakta.

Njord’da toplam 12 güverte, 33 metre beam ve 81000 Groston’luk geniş iç mekan yer alacak. Gemideki konaklama, satın alınabilecek 118 özel dairenin yanı sıra 16 konuk ve çalışan süitine bölünecek. 20 farklı konfigürasyonda mevcut olan bu konutlar 116 ila 800 metrekareye yayılmış iki ila altı yatak odalı daireler arasında değişecek şekilde planlanacak. 311 kişilik mürettebatın her üyesinin de kendi özel kabini teknede mevcut bulunacak.

Mahremiyeti, konforu ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanan her dairede deniz manzaralı bir oturma odası ve açık teraslara erişim olacak. Daire sahipleri, kendi zevklerine göre mobilyalar ve dekorasyon seçerek, dairelerini istedikleri gibi özelleştirebilecekler.

Ocean Residences yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Yeni nesil özel süper yat” olarak adlandırılan Njord, “seyahatten zevk alan ve sıra dışı deneyimleri paylaşan, benzer düşünen bireylerden oluşan özel bir topluluğa ev sahipliği yapacak” dedi. Bu amaçla, tekne, yerkürenin yıllık dolaşımı boyunca bilimsel ve oşinografik araştırma yapacak şekilde donatılacak ve her yıl, dünyanın en uzak ve “kültürel olarak eşsiz” yerlerinden bazılarına seyahat edecek.

Çeşitli hayırseverlik misyonlarını ve hayır kurumlarını destekleyen Njord, dünyanın dört bir yanından uluslararası araştırma laboratuvarlarına sunulacak çevresel ve deniz verilerini toplayacak.

Tekne, uzman bilim adamları tarafından tam donanımlı bir oşinografik araştırma laboratuvarı ile donatılacak. Ayrıca teknede gece gökyüzünü tarayacak jiroskopik bir teleskop bulunacak ve atmosferi izleyecek. Njord’un iki mini denizaltı, gemi enkazlarını ve deniz yatağı özelliklerini tanımlamak için çok ışınlı yankı sirenleri kullanarak okyanus tabanını haritalayacak. Njord ayrıca 400 deniz mili menzili olan sekiz koltuklu Airbus ACH 160 helikopterlerine sahip olacak. Bunlar sadece daire sahipleri ve misafirler tarafından kullanılacak. Njord, birden fazla açık hava terası, güneşlenme terası, iki açık yüzme havuzu, kapalı hidro havuz, kapsamlı sağlıklı yaşam olanakları ve gece kulübü ve caz salonu gibi etkileyici lüks olanakların tamamına sahip olacak. Üst güverte üzerinde bir teleskop gözlem salonu ise ayrıca teknede yer alacak.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat