Motoryat

Heesen, 50 metrelik Project Orion’un omurgasını tamamladı

0

Hollandalı tersane Heesen, en son 50 metrelik tamamen alüminyum yapısı olan Project Orion’un inşaatına başladı. YN 20750 olarak da bilinen yatın omurgası 14 Eylül’de özel bir törenle açıklandı.

Proje Orion, 2025’in ilk çeyreği için teslim edilmesi planlanan duyumlar üzerine inşa ediliyor. Tamamlandığında, sudaki Home ve Amare II kardeş gemilerine katılacak.

Frank Laupman, stüdyosu Omega Architects ile birlikte yatın profilini tasarlarken, Cristiano Gatto, zarif ve iyi döşenmiş bir iç mekan yaratmak için geniş pencerelerden ve altı kabin düzeninden tam olarak yararlanarak iç tasarımı yönetti.

Heesen’in CCO’su Friso Visser, “Yeni bir yatın omurgasını döşemek her zaman heyecan verici bir andır ve spekülatif bir girişim olarak inşa edildiğinde daha da heyecan vericidir. Heesen’de, bireysel iç mekanlara sahip, kanıtlanmış gövde tasarımları, tahrik sistemleri ve mühendislik konusunda küçük seriler halinde süper yatların yapımında öncüyüz. Yapıyı müşteri kaydolmadan bir veya iki yıl önce geliştirme fikri teslimat süresini kısaltıyor, tasarım ve geliştirmede tasarruf edilen maliyetlerle birlikte kazanan bir formül olduğunu kanıtladı.” dedi.

Satılık bu yattaki teknik özellikler arasında sığ 2.15 metre draft, 500 GT altı kapalı hacim ve sessiz ve verimli seyir sunmayı vaat eden hibrit tahrik sistemi yer alıyor.

Project Orion, 12 knot’ta konaklama yükü hariç saatte 98 litre tüketirken, hibrit modda 10 knot’ta tüketim saatte sadece 45 litreye düşüyor. Bu etkileyici performans, her biri sadece 600kW’lık iki MTU 12V 2000 M61 (IMO III) motorla elde edilecek ve yatın Hızlı Deplasmanlı Gövde Formunun verimliliğini gösteren kompakt bir boyutta geliyor.

İnşaat güncellemesi, şu anda avluda inşa edilen dokuz proje ve Lusine’nin yakın zamanda teslim edilmesiyle birlikte Hollandalı tersane için yoğun bir zamanda geliyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat