Motoryat

İlk Mazu 82 Amiral Gemisi süperyat seyahat halinde görüntülendi

0

Türk yat üreticisi Mazu Yachts, Türk tasarımcı Tanju Özelgin’in iç mekanını kaleme aldığı 24 metrelik süperyatın teslimatını gerçekleştirdi.

Tasarımdan bahseden Özelgin, “kara tabanlı mimariye daha uygun bir tekne ambiyansı yaratmayı hedeflediğini” söyledi. Sonuç için “Şık ama sıcak ve davetkar bir duygu” dedi.

Özelgin ayrıca daha önceki amacının, yat sahiplerine ve misafirlerine sürekli olarak denizde olduklarını hatırlatmaya çalışan birçok yat iç tasarımının trendini artırmak olduğunu, Bunun yerine iç tasarımının “evde veya güzel bir otelde” hissetme yanılsaması yaratmayı amaçlamadığını söyledi.

Teknenin iç mekan tasarımından bahseden Özelgin yaptığı açıklamada; “Alan, evde veya rahat bir otelde hissetme yanılsamasını kaybetmeden mümkün olduğunca kompakt ve hafif olmalı. Bu, yatın tasarım aşamasındaki kilit yönlerimizden biriydi kendi evinizde, sanki beraberinde gelen tüm aşinalık ve rahatlıkla daha fazla iyi hissettiren bir alan yaratmak.” dedi.

Süper yattaki cömert hacim, büyük gövde pencereleri, ince dokular ve sessiz renkler ile birleşiyor.

Mazu’nun kurucusu Halit Yüksel, teknedeki iç ve dış tasarımın birbirini tamamladığını ve “bir bütün olarak görülmesi gerektiğini ve her ikisinin de tutarlı bir birlik yaratması ve tasarımcının amaçladığı ana ruh hali ve duyguları yansıtmasının gerektiğini” söyledi.

Tekne diğer bölümlerinde ise hem yapay hem de doğal ışığı birleştiren ısmarlama bir aydınlatma sistemine sahip. Yüksel: “Aydınlatma, tasarımcının bu alanın tasarımını daha da geliştiren bir atmosfer ve ruh hali yaratması için önemli bir araçtır” diyor.

Mazu 82, avludan çıkan en büyük süper yat. Mazu’nun kurucusu Halit Yüksel tarafından tasarlanan bu tekne, temiz bir profil hattını geniş güverteler ve büyük gövde pencereleri ile birleştiriyor.

Mazu 82, hafif bir sandviç yapıda karbon kompozitten üretilmiş.

Teknede güç ise, 35 knot hız ve 40 knot maksimum hıza sahip üç Volvo Penta IPS 1350 1000hp motordan geliyor. Diğer ayrıntılar arasında 6 metrelik bir beam ve 1.6 metrelik bir draft bulunmakta.

Mazu 82’nin 2020 Cannes Yat Festivali’nde ilk kez resmi olarak tanıtılması planlanıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat