Motoryat

Luca Dini, yeni çevre dostu (karbon nötr) konsepti Cetacean’ı ortaya çıkarttı

0

İtalyan tasarımcı Luca Dini Design & Architecture, karbon nötr su taşımacılığı için fütüristik yeni bir konsept ortaya çıkardı. 28 metrelik tekne Cetacean, tamamen elektrikli bir tahrik sistemine ve “çevreye tam saygı” sağlamak için çatı güneş panellerine sahip.

Alüminyum çok gövdeli tasarım, Luca Dini Design & Architecture’ın Orta Doğu’da korunan bir marinayla yaptığı çalışmayla ortaya çıktı. Şirket, çevreyi olumsuz etkilemeden bölge içinde hareket edebilen bir süper yat yaratmak istedi.

Sadece 1,2 metrelik bir drafta sahip Cetacean, özel olarak tasarlanmış bir rıhtıma demirlendiğinde yeniden şarj edilebilen pillerle çalışıyor. Patentli rıhtım tasarımı, suyun gelgitlerini ve dalgalarını emerek çalışıyor ve tam şarj süresi yaklaşık dört saat sürüyor. Tekne seyir halindeyken, yatın çatısındaki güneş panelleri, aydınlatma ve ev otomasyonu dahil olmak üzere tüm yerleşik sistemlere güç sağlayacak.

Cetacean, kısmen Leonardo da Vinci’nin 1470 yılına dayanan ve rüzgar türbinlerini itmeye yardımcı olmak için kullanan bir teknesinin eskizlerinden ilham aldı. Luca Dini Design & Architecture’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, “Temiz ve uyumlu çizgiler, özü ve felsefesi çevreye tam saygı olan bir teknede bir araya geliyor” dedi.

12 knot seyir hızıyla Cetacean, 25 kişiyi ve beş mürettebatı teknede taşıyabilecek. Sözcü, “Cetacean, çeşitli işlevleri yerine getirmek üzere tasarlandı ve marinadan daha küçük adalara transferler için bir shuttle, bir mobil hastane veya kargo taşıyıcısı ve hatta tamamen özel bir destek gemisi olarak kullanılmak üzere farklı konfigürasyonlarla donatılabilir” dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat