Motoryat

Ocea üretimi 33 metrelik süperyat Commuter 108 tamamlanmak üzere

0

Fransız tersanesi Ocea, yeni 32,7 metrelik Ocea Commuter 108 süper yatının Fransa, Les Sables-d’Olonne’daki tersanesinde tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu. Alüminyum yat, Mayıs 2022’de şantiyeye ulaştıktan sonra Eylül ayında üst yapısını kurdu ve o zamandan beri motorlar, jeneratörler ve diğer teknik ekipmanlarla donatıldı.

Pierre Frutschi tasarımı yat, sahibinin okyanusları geçme ve Kuzey Amerika kıyıları, Kuzey Denizi ve Baltık gibi Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından belirlenen emisyon kontrol alanlarında serbestçe seyahat etme gibi özelliklerini karşılamak üzere özelleştirildi.

Ocea Commuter 108, optimum güvenlik için beş su geçirmez bölmeden oluşuyor. Ses yalıtımı, IMO Tier III standartlarını karşılayan bir tahrik sisteminin yanı sıra yatın geliştirilmesinde önemli bir odak noktasıydı.

Tersaneye göre, “teknenin çevresel ayak izini azaltmak, tüm tasarımın arkasındaki yol gösterici ilkeydi.”

Süperyat, botları suya atmak ve geri almak için 1,5 tonluk MCA onaylı bir vinç ve lazarette erişimi olan geniş bir yüzme platformu ile donatılmıştır. 6,8 metre genişliğindeki teknede, bir master süiti ve dört kamaradan oluşan beş kamarada on kişi için konaklama sağlanacak. Dört kişilik bir mürettebat ise, iki ek kabinde konaklayabilecek.

İkiz 600 BHP IMO Tier III uyumlu motorlar, 12 knot seyir hızında 4000 deniz mili menzil ile 15 knot hıza ulaşabiliyor. Yat aynı zamanda “en yeni nesil piller” ile donatılacak ve jeneratöre ihtiyaç duymadan geceleri seyir yapabilecek.

Bu model, Ocea’nın Commuter 108 serisinin dördüncü gövdesi ve yapımına 2021 yazında başlanmasının ardından bu yılın sonlarında teslim edilecek. Fransız tersanesi tarafından inşa edilecek onuncu yat olacak.

Dördüncü Commuter 108 teslim edildikten sonra tersane, 2025 yılında tamamlanması için benzer büyüklükte yeni bir yatın inşasına başlayacak.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat