Motoryat

Solar katamaran Serenity 64 ilk yolculuğuna çıktı

0

Serenity 64 ilk bakışta diğer power cat katamaran modellerine benziyor. Geniş bir alana sahip. Kıç kokpiti çok büyük. Teknede köprüde, baş ve kıçta güneşe çıkabilirsiniz ayrıca 30 metrekarelik bir salonu, büyük bir mutfağı ve dört özel kamarası ve bir mürettebat kabini mevcut. Boyd Taylor ve eşi Elizabeth Neville, 2018’de ilk Serenity 64’ü inşa ettiler. Türkiye’nin serbest ticaret bölgesinde inşa edilen ilk gövde, dünya lansmanını Fransa’nın Cannes kentinde yaptı. Ayrıca bu yılın başlarında ikinci gövdeyi Amerika’daki tanıtımı için Miami Boat Show’a getirdiler.

Taylor ve Neville, piyasada Serenity 64 için her zaman yer olduğuna inanıyor. Şirket ayrıca 7 ila 9 knot hızda seyredecek 22 metrelik bir model sunuyor. Taylor, “Rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz” diyor.

Taylor, Serenity 64’ün çiftin Akdeniz’de bir numaralı gövdede yaptığı üç aylık bir yolculuk sırasında yalnızca güneş enerjisi ve pillerle gittiğini bildirdi. Katamaranı Türkiye’deki avludan Yunanistan ve İtalya’da duraklayarak İspanya’ya götürdüler.

64, salon çatısına ve flybridge’e monte edilmiş 65 metrekareden fazla alana sahip olan güneş panelinden güç alıyor. 42 SunPower paneli, en yüksek üretimde 15 kWh’den fazla enerji üretebiliyor. Taylor’a göre bu, 64’ün tüm gün yol alması ve yine de klima dahil olmak üzere yerleşik elektrikli olanakları kullanırken, gece boyunca yanaşmak için yeterli pil gücünü depolaması için yeterli olacak enerji. Güneş enerjisi, dört adet 35,5 kWh pilden oluşan 142 kWh’lik bir bataryada depolanıyor. Ayrıca ayrı ev pilleri, acil durum pilleri, motor çalıştırma pilleri ve pruva pervanesi pilleri de mevcut. Elektrik motorları da dahil olmak üzere sistemlerin çoğu 96 voltta çalışıyor. İnvertörler ve düşürücü şarj cihazları, geri kalan sistemlere 24 volt güç sağlıyor.

Dahili hava soğutmalı iki adet 18 kW TEMA elektrik motoru 64’ü hareket ettirerek 5 ila 6 knot seyir hızı sağlıyor. Kano gövdelerini kullanmak yerine, tekne verimliliğini dalga delici gövdeden ve tamamen karbon fiber yapıdan alıyor ve Taylor’a göre 16.000 pound ağırlık tasarrufu sağlıyor. Üst dümen alanı kullanımda değilken, aerodinamiği iyileştirmek ve güneş enerjisini artıran tavan panellerinin gölgelenmesini önlemek için tavan hidrolik olarak indirilebiliyor.

Serenity 64’ün tamamen elektrikli versiyonlarının yapımı planlanıyor, ancak ilk iki versiyonun alternatif güç seçeneği mevcut. İki adet 200 beygirlik Volvo Penta D3 dizel motor şaftlarına bağlanarak tekneye 16 knot’luk azami hız sağlıyor. Taylor, “Okyanusa gitmek için dizel yedeklemeniz gerekir” diyor. Ayrıca, güneş uzun süre kendini göstermediği anlarda pilleri besleyebilecek dizel motorlu bir jeneratör de teknede bulunmakta.

Taylor, Akdeniz’deki uzun yolculuklarına rağmen dizellerin çok az kullanıldığını söylüyor. “Jeneratörde sadece 15 saat var ve bunların 8’i teknenin bahçedeki zamanından geliyor. Türkiye’den ayrıldığından beri, hiçbir zaman kıyı elektriğine bağlanmadı ve geniş güneş paneli ile seyir menzili ise neredeyse sınırsız.” diyor.

Teknik Özellikler

LOA64 ft19.4 m
BOA31 ft9.4 m
Max Draft3.6 ft1.1 m
Light Displacement24 tons 
Electric Propulsion2 x 18 kW 
Diesel Propulsion2 x 200 hp 
Electric Cruising Speed5 – 6 knots 
Top Speed (Diesel)16 knots 
Solar Panels65m2 SunPower® Panels – 240W/m2 
A/C50,000 BTU10 Outlets
Diesel Tank424 gal1517 L
Water Tank435 gal1650 L
Grey Water Tank2 x 211 gal2 x 800 L

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat