Motoryat

Yapım aşamasındaki 24 metrelik kaşif yat Ice’ın teslimatına yaklaşılıyor

0

Türk tersane Soyaslan, önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülecek olan inşa halindeki 24 metrelik kaşif Ice’ın daha fazla ayrıntısını açıkladı.

Kaşif yat projesi, 14 ay önce İstanbul merkezli tersane tarafından başlatıldı ve buz sınıfı standartlarını karşılayan çelik bir gövdeye sahip sağlam bir kaşif olarak tasarlandı.

Soyaslan’ın kurucusu Can Soyaslan yaptığı açıklamada; “24 metre altı gemileri çevreleyen düzenlemelerde buz sınıfı tanımı yok. Ancak kendimize meydan okuduk ve yine de buz sınıfı düzenlemelerini yerine getirdik” diyor.

Buz kuşağı ve ısıya dayanıklı cam ile yüksek gerilimli çelik kullanılarak inşa edilen proje, hem iç mekanı ısıtmak hem de soğutmak için tasarlanmış bir klima sistemine sahip olacak. Yat, 24.000 litre yakıt kapasitesi ile 10.5 knotta 4.000 mil menzile sahip.

Süperyatın iç tasarımı, Marmaris merkezli stüdyo BAZ Design’dan geliyor. Teknede öne çıkan özellikler arasında kanepeli ve şezlonglu bir güneşlenme terası yer alırken, alt bölümde kıç güvertede bir bar ve ek dinlenme noktası bulunuyor. Burada ayrıca yukarı kaldırılabilen yaklaşık beş metrelik bir ihale için yer bulunuyor.

Yatta kıç ana güvertede, misafirlerin suya kolayca erişebilecekleri bir yüzme platformuna erişim sağlayan sekiz kişilik bir yemek alanı bulunmakta. Tekne sahibinin tercihine bağlı olarak burada ek bir ihale veya Jet Ski için yer bulunuyor. Yatın sahibi deneyimli bir yatçı ve daha önce 49 metrelik bir yat siparişi vermiş olan Soyaslan’ın tekrar eden bir müşterisi. Ice, tersane tarafından sunulan 24 metrelik yat serisinin ilkini oluşturacak.

Soyaslan, “Ice, bizimle çok değerli geri bildirimler paylaşan deneyimli bir yat sahibi için yapıldı” diye ekledi. “Sonuç, yarı seri model olarak sunmaktan gurur duyduğumuz bir yat. Zeki müşteriler, kendi özel gereksinimlerine göre tamamlanmış kendi 24 metrelik Ice yatlarını sipariş edebilirler. Teknik üstünlüğünü takdir eden ve sorunsuz, istikrarlı ve güvenli seyir isteyen her deneyimli tekne sahibini tatmin edebileceğini düşünüyorum.” dedi.

Ice, ana güvertede tam kirişli bir tekne sahibi kabini ve alt güvertede ilave üç çift kişilik kabin ve bir ikiz kabin ile geleneksel bir yerleşim düzenine sahip.

Yat, önümüzdeki haftalarda suya indirilecek ve ardından 2022’nin sonundan önce teslimatının yapılması bekleniyor.

Soyaslan, “Mühendislik ekibimiz, tedarik zinciri darboğazları ve malzeme kıtlığı konusunda önemli bir rol oynadı. Piyasadaki en zorlu keşif yatlarından biri olacağına inanıyoruz” dedi.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat