Motoryat

Alia Yachts, 36 metrelik destek gemisi Phi Phantom’u piyasaya sürdü

0

Alia Yachts, Antalya’da 36 metrelik destek gemisi Phi Phantom süperyatını denize indirdi. Phi Projesi kapsamında inşa edilen süperyat, şu anda Royal Huisman Tersanesi’nde inşa edilmekte olan ana gemisi Phi’ye gölge gemisi olarak eşlik edecek.

Ana gemi Phi ve destek gemisi Phi Phantom’dan oluşan Phi Projesi, titiz bir proje brifingi üzerine tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Alia Yachts başkanı Gökhan Çelik yaptığı açıklamada; “Phi Phantom’un sahibi gerçekten detay odaklı ve yapının her unsuruyla çok ilgileniyor. Kesinlikle eşleştiğimiz ve umarım bu benzersiz destek gemisi için beklentilerini aşan zorlu bir brifingi sunmamız için bize güvendi.” diyor.

199 GT alüminyum yat, Van Oossanen Naval Architects imzalı deniz mimarisine ve Cor D. Rover tarafından kaleme alınmış bir dış tasarıma sahip ve ana gemisine ayak uydurmak için 12 knot hızla seyir halindeyken Atlantik ötesi 4200 deniz mili menzile sahip. İkiz Caterpillar C32 motorları ile Phi Phantom, 21 deniz mili maksimum hıza ulaşabiliyor.

Ana gemisinin ihalelerini ve oyuncaklarını taşımak için tasarlanan Phi Phantom, 150 metrekarelik kıç güvertesine 5,5 ton kaldırma kapasitesine sahip 9 metrelik bir deniz vinci ile donatıldı. Güvertenin altındaki hidrolik olarak çalıştırılan bir lazarette ek deniz oyuncaklarının deposu olarak kullanılacak.

İhale garajı olmayan ve sadece ön güvertede bir kurtarma ihalesi bulunan Phi için başlangıçtan itibaren bir gölge gemi tasarlandı. İç mekanı, altı mürettebat barındıracak şekilde işlevsel olacak şekilde tasarlandı. Misafir odası olarak ek bir kabin belirlenmiş.

Şu anda, Phi Phantom, deniz denemelerinin son aşamalarından geçiyor ve Haziran ayında sahibine teslim edilmek üzere hazır olacak.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da göz atın:

Kategoriye Göz Atın: Motoryat